1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ev kadınına 158 bin Euro tazminat!

Ev kadınına 158 bin Euro tazminat!

Arjantin'de 27 yıl süren evliliği boyunca mesleği yerine ev işi yapan ve çocuklarına bakan kadın, boşandığı kocasına karşı açtığı tazminat davasını kazandı. 70 yaşındaki kadın, 158 bin Euro tazminat alacak

Ev kadınına 158 bin Euro tazminat!

Arjantin'de 70 yaşında bir kadın, üniversite mezunu olmasına rağmen, 27 yıllık evliliği boyunca hiç çalışmadı. Ev işleri yapıp çocuklarına bakan kadın, eski eşine dava açtı. Mahkeme kadını "Çalışsaydı 60 yaşında emekli olabilecek ve emeklilik maaşı alabilecekti" diyerek haklı buldu. Eski eşi 158 bin Euro tazminata mahkum etti. 

Yargıç Victoria Fama, 'kadınların ekonomik olarak kocalarına bağımlı olmasının toplumda kadının rolünün geri plana itilmesine neden olduğunu' belirterek eşler arası ekonomik durumun eşitlenebilmesi için erkeğin makul bir bedel ödemesine karar verdi.

Yargıç, "27 yıllık evliliğin ardından 60 yaşında ayrılan bir kadın normalde emeklilik maaşı alabilecekken bu haktan yararlanamıyor. Bu yaştan sonra istihdam edilebilmesinin zorluğunu da göz önünde bulundurmamız gerekiyor" dedi.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler