1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kaspersky ve Marsh'tan sigorta sektörüne özel siber güvenlik

Kaspersky ve Marsh'tan sigorta sektörüne özel siber güvenlik

Kaspersky Lab, sigorta brokerliği ve risk yönetimi alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden olan Marsh ile endüstriyel kuruluşların sigortalanmasını kapsayan bir mutabakat anlaşması imzaladı

Kaspersky ve Marsh'tan sigorta sektörüne özel siber güvenlik

Kaspersky Lab, sigorta brokerliği ve risk yönetimi alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden olan Marsh ile endüstriyel kuruluşların sigortalanmasını kapsayan bir mutabakat anlaşması imzaladı.

Söz konusu işbirliğinin ilk adımı, büyük endüstriyel şirketler için siber güvenlik olayları sonrasında sigorta primlerinin ayarlanabilmesini sağlayan ilk analiz ve olay sonrası inceleme hizmetleri de dahil olmak üzere, siber güvenlik denetimi alanında birlikte çalışmayı içerecek.

Anlaşma ilk olarak Rus şirketlere odaklanacak olsa da, Kaspersky Lab ve Marsh işbirliklerinin kapsamını genişletmeyi planlıyor. İmza töreni, Kaspersky Lab’ın 5. uluslararası “Endüstriyel Siber Güvenlik: Teknolojik İlerlemenin Koruyucusu” konulu konferansında gerçekleşti.

Endüstriyel siber risk sigortacılığı, endüstriyel şirketlerin risk yönetimi kapsamında hızla yükselen yeni bir küresel trend haline gelirken; Marsh, Rusya’daki büyük şirketlere ve kamu sektörüne sigorta çözümlerinin yanı sıra potansiyel kayıpları hesaplamaya yarayan özel bir metot sunarak bu talebe karşılık vermeyi planlıyor. Marsh ile mutabakat anlaşması imzalayan Kaspersky Lab, şirketlerin ilk güvenlik analizini yapmak üzere anketler yaratırken ve siber güvenlik denetimleri yaparken, sigorta brokeri ile işbirliğinde olacak. Anlaşma ile aynı zamanda, sigorta taleplerinin belirlenmesi kapsamında siber olayların incelenip analiz edilmesi sürecine Kaspersky Lab uzmanlarının dahil edilmesi hedefleniyor.

Kaspersky Lab’ın ICS (EKS) raporuna göre, siber güvenlik ihlallerinin büyük endüstriyel şirketler için masrafı geçtiğimiz yıl boyunca ortalamada 497.000 dolar seviyesinde oldu1. Buna; ürünlere gelen zarar, iş ile ilgili bilgi kaybı, üretim sürecinin çeşitli şekillerde ihlali ve bazı örneklerde ise üretimin geçici olarak durması da dahil. Finansal ve operasyonel anlamda bu denli zarar görme potansiyeli, endüstriyel kuruluşlar için siber olay sigortası konusunun gerekliliğini gözler önüne serdi.

MARSH Rusya Genel Müdür Yardımcısı Armen Gyulumian, “Endüstriyel işletmeler özelinde siber güvenlik risklerinin doğru değerlendirilmesi konusu, Marsh olarak tüm dünyadaki müşterilerimiz için yaptığımız bir şey. Kaspersky Lab ile yaptığımız işbirliği, bilgi güvenliği konusunda dünyanın önde gelen uzmanlarından profesyonel destekle müşterilerimizin siber güvenlik olaylarına hazır olması özelinde iyileştirmeler sağlayacak” dedi.

Kaspersky Lab İş Geliştirme Direktörü Andrei Suvorov ise şöyle konuştu: “Kapsamlı risk analizi, şirketlerin yönetimsel kararları hızlıca ve etkili bir şekilde verebilme imkanı sunuyor. Son yirmi yıldır müşterilerimizi siber tehditlere ve karmaşık siber olaylara karşı koruyoruz. Dolayısıyla kritik altyapılara yönelik siber güvenlik tehditlerini doğru bir şekilde değerlendirmeyi biliyoruz. Bu alandaki uzmanlığımız, kamu ve sanayi şirketleri için risk değerlendirmesi yapacak olan Marsh’ın sigorta brokerlerine güvenlik olaylarının en detaylı analizlerini elde etmek için yardımcı olacak.”

Önceki ve Sonraki Haberler