1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kayıtdışı sigorta firmalarına karşı mücadele başladı

Kayıtdışı sigorta firmalarına karşı mücadele başladı

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 30 No'lu Sigortacılık Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Abdülcelil Alkış, kayıtdışı sigortacılığa karşı mücadele başlattıklarını söyledi

Kayıtdışı sigorta firmalarına  karşı mücadele başladı

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 30 No'lu Sigortacılık Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Abdülcelil Alkış, kayıtdışı sigortacılığa karşı mücadele başlattıklarını söyledi.

Hürriyet'te yer alan habere göre Alkış, yaptığı açıklamayla sektörün sorunlarından söz etti. En büyük problem olarak kayıtdışı çalışan firma ve şahısları gösteren Alkış, sorunun çözümüne yönelik mücadele başlattıklarını belirterek, "İlk etapta 3 firma tespit ederek, konuyu müfettiş atanması için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne (TOBB) bildirdik. Yasal olarak TOBB levha kaydı olmayan firmaların ya da kişilerin poliçe kesmesi doğru değil ancak birçok kişi yetkileri olmamasına rağmen ek iş olarak sigortacılık yapıyor. Bu durumda hem düzgün çalışan firmalar, hem de sigorta yaptıranlar mağdur oluyor" dedi.

TOBB LEVHASI KRİTERI

Sigorta acentesi olabilmek için gerekli koşulların yerine getirilmesi gerektiğine dikkat çeken Alkış, "Gerek yasal, gerekse bir takım fiziki şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Mersin'de ilçeler dahil 350 yetkili acente faaliyet gösteriyor. Bugüne kadar mücadele edilmemesi nedeniyle bu 350'ye ek olarak çok sayıda yetkisi olmayan yapılanmalar oluşmuş. Kaçak çalıştığı tespit edilen firmaların isim ve adreslerinin tarafımıza ulaştırılması halinde gerekli işlemi başlatacağız. Sigorta yaptırmak isteyenler, firmanın TOBB levha kaydı bulunup bulunmadığına dikkat etmeli" diye konuştu.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler