1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Küresel bir siber saldırı 121.4 milyar dolara mal olabilir

Küresel bir siber saldırı 121.4 milyar dolara mal olabilir

Llyod Londra ofisinin hazırladığı rapora göre küresel bir siber saldırının sonuçları 2005’te Katrina kasırgasının neden olduğu ekonomik kayba yakın bir değer olan 121.4 milyar dolarlık bir zarara sebep olabilir

Küresel bir siber saldırı 121.4 milyar dolara mal olabilir

Llyod Londra ofisinin hazırladığı rapora göre küresel bir siber saldırının sonuçları 2005’te Katrina kasırgasının neden olduğu ekonomik kayba yakın bir değer olan 121.4 milyar dolarlık bir zarara sebep olabilir.

Aynı raporda, küresel çapta hizmet veren bir bulut servisi sağlayıcısının uğrayacağı saldırının maliyetinin, sürece dahil olan kurumlar ve veri saklama hizmetinin ne kadar süre kesintiye uğrayacağına bağlı olarak 53 milyar dolar civarında olacağı öngörülüyor.

Böyle bir senaryoda Sigorta şirketlerinin 620 milyon dolar ile 8.1 milyar dolar arasında bir zarar tazmin talebiyle karşılaşmaları olası gözüküyor.

Pazar değeri 3-3.5 milyar dolar

Mayıs ayında gerçekleşen WannaCry ve Hazirandaki Petya gibi korsan saldırılar şirketlerin siber saldırılar karşısındaki zayıf yanlarını ortaya çıkardı ve Sigorta sağlayıcılar bu tür saldırılara karşı yeni bir takım teminatlar sunan poliçeler sunarak pazara girdiler.

Llyod’un hesaplamalarına göre küresel siber saldırı sigorta pazarı 3 ile 3.5 milyar dolara ulaşmış durumda.

Münih Re.'ye göre 2020 yılına geldiğimizde bu miktar 8.5 – 10 milyar dolar civarına ulaşabilir.

Llyod’un raporundaki bir diğer senaryoda tüm dünyada kullanılan bir yazılımın korsanların eline geçtiği büyük bir saldırıda  9.7 milyar dolar ve daha geniş etkileri olan bir saldırıda ise 28.7 milyar dolarlık bir kayıptan söz edilmekte.

Raporda Sigorta sağlayıcıların bu zararın ancak 762 milyon ile 2.1 milyar dolarlık kısmını karşılayabilecekleri öngörülmekte.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler