1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası ocak ayı toplantısında faiz oranlarını sabit tuttu

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası ocak ayı toplantısında faiz oranlarını sabit tuttu. 

Politika faizi % 8'de, faiz koridorunun alt ve üst bandını sırasıyla % 7.25 ve % 9.25 düzeyinde, GLP borç verme faiz oranı ise %12.75'te tutuldu. Piyasa katılımcıları da Merkez Bankası'nın enflasyonda düşüş beklentisi ve kurda azalan volatilite nedeniyle faizlerde değişiklik yapmasını beklemiyordu. 

Son dönemde açıklanan verilerin iktisadi faaliyetin gücünü koruduğuna işaret ettiği belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi "İç talep büyümeye devam ederken dış talepteki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir. 

"Enflasyon risk oluşturmakta"

Enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, para politikasındaki sıkı duruşun korunmasına karar vermiştir. 

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde baz etkisi ve geçici faktörlerden bağımsız, belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir.

Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır."

Merkez Bankası Aralık ayı toplantısında GLP borç verme faiz oranını % 12,25'ten % 12,75'e yükseltmişti.

Beklentiye paralel gelen karar sonrası Dolar/TL  3.79-3.80 bandındaki seyrini sürdürdü. (Bloomberg)

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler