1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Müezzinoğlu'ndan kıdem tazminatı açıklaması

Müezzinoğlu'ndan kıdem tazminatı açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kıdem tazminatına ilişkin çalışmada katsayının, sistemde kalma süresiyle orantılı olacağını söyledi

Müezzinoğlu'ndan kıdem tazminatı açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu bugün Kanal 24 TV'nin canlı yayınında yaptığı açıklamada, mevcut sistemde bir yıllık çalışmaya karşılık elde edilecek bir aylık kıdem miktarı kazanımının korunup korunmayacağına ilişkin olarak, yeni uygulamada katsayının "sistemde kalma süresine" paralel olacağını belirterek, şunları söyledi:

"Yani sistemde üç yıl kaldıysa o kadar günü alabilme yok. Ama sistemde farz edelim 15 yıl, 20 yıl kaldı, (kazanım) bir ayı da geçebiliyor. Yani sistemde kalmayla ilgili bir oranlama var."

İlgili katsayı, hem çalışanlar hem işverenler ve hem de ekonomistler tarafından düzenlemenin geleceğini belirleyecek kadar kritik olarak nitelendiriliyor.

Taraflar karşı çıkıyor

Müezzinoğlu, taraflarla yüzde 100 uzlaşma olmasa bile yüzde 80-90'ların yakalandığı anda devletin arabuluculuk rolünü kullanarak düzenlemenin yasalaşmasını istiyor.

Ancak işçi ve işveren kesiminden gelen açıklamalar düzenlemede hükümetin istediği uzlaşmadan oldukça uzak noktada olunduğunu gösteriyor.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) mevcut sitemin ekonomi ve işletmeler için ağır bir yük haline gelmiş olmasına karşın sadece fonda birikecek tutara odaklanmanın yanlış olduğunu belirterek çalışmanın barışı, işçi ve işveren arasındaki sosyal dengelerin korunması, işyeri disiplini ve işyeri etiğinin oluşturulması gibi düzenleyici unsurların dikkate alınmadığını belirtiyor ve hükümetin kıdem tazminatı konusunun gündemden çıkarmasını talep ediyor.

Diğer taraftan çalışan kesimini temsil eden büyük sendikaların tamamı kıdem tazminatında fona devir vb bir değişiklik istemediklerini açıkça dile getiriyor ve taleplerinin mevcut sistemin iyileştirilmesi olduğunu belirtiyor.

Düzenlemenin bakanlık tarafından kendileriyle paylaşılmadığına da dikkat çeken sendikalar çalışan kesimin kazanımlarının fona devir yerine tazminatını alamayan çalışanların mağduriyetinin giderilmesini öncelik olarak alınmasını ve mevcut sistemde kalınarak alacakların devlet tarafından garanti altına alınmasını hükümetten talep ediyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler