1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sigorta teknolojilerinin devleri İstanbul’da buluştu

Sigorta teknolojilerinin devleri İstanbul’da buluştu

Türkiye’nin ilk Uluslararası Sigorta Teknolojileri Zirvesi, Insurtech HUB, Euroevents ve Yıldız Teknopark ortaklığında İstanbul’da gerçekleştirildi

Sigorta teknolojilerinin devleri İstanbul’da buluştu

Türkiye’nin ilk Uluslararası Sigorta Teknolojileri Zirvesi, Insurtech HUB, Euroevents ve Yıldız Teknopark ortaklığında İstanbul’da gerçekleştirildi.

Yıldız Teknopark iş birliği ile düzenlenen zirveye, 40'tan fazla ülkeden sigorta ve teknoloji alanlarında 30'dan fazla konuşmacı ve 70’ten fazla kurumsal katılımcı ile 200'ü aşkın temsilci katıldı. Dünyanın en büyük sigorta şirketlerinin üst düzey yöneticilerini buluşturan etkinliğin açılış konuşmasını yapan Insurtech HUB İstanbul Genel Müdürü Andrew Warburton, insurtech alanında Türkiye ile yurtdışı arasında bir köprü kurmayı amaçladıklarının altını çizdi.

25 milyar dolar teşvik

Zirvede söz alan Yıldız Teknopark Genel Müdür Yardımcısı İsa Turgut İnci ise İstanbul’un stratejik konumuna dikkat çekerek şehrin dinamik, hızlı büyüyen ve yüksek potansiyele sahip bir girişimcilik ekosistemine sahip olduğunu söyledi. İstanbul’daki girişimcilik ekosistemine ilişkin veriler de paylaşan İnci, “2009 yılından bu yana girişimcilere verilen teşviklerin tutarı 25 milyar dolara ulaşırken, verilen teşvik sertifikalarının sayısı 3 bin 700’e yaklaştı. Teşviklerden yararlanan firmaların sağladığı istihdam ise 153 binden fazla. İstanbul Ticaret Odası’na kayıtlı firma sayısı 378 binin üzerinde. Türkiye’deki yabancı ortaklı şirket sayısı ise yaklaşık 33 bin seviyesinde” dedi.

Böylesi olumlu bir ortamda Türkiye’deki girişimcilik ekosistemine dahil olmak isteyen yabancı yatırımcıları Teknoloji Geliştirme Bölgeleri’ne davet eden İnci, “Bu bölgeler, sundukları vergi istisnaları ve SGK teşvikleri gibi avantajlarla öne çıkıyor. Yıldız Teknopark olarak, 284’i Ar-Ge, 143’ü kuluçka olmak üzere 427 firmaya ve 7 binden fazla kalifiye Ar-Ge personeline ev sahipliği yapıyoruz. Bünyemizde Türkiye’nin en büyük kuluçka merkezi bulunuyor. Yazılımdan bilişime, telekomdan elektronik ve kimyaya onlarca farklı sektörde hizmet veren Yıldız Teknopark Ar-Ge ve kuluçka firmaları, aynı ortamı paylaşarak birlikte projeler ve prototipler de geliştiriyorlar. Tüm bu avantajlardan yararlanmak isteyen yabancı yatırımcıları, İstanbul’a ve Yıldız Teknopark’a davet ediyoruz” diye konuştu.

Sigortacılık sektöründe, yeni teknolojilerin ve inovasyon çalışmalarının önünü açmayı ve Insurtech girişimlerini desteklemeyi amaçlayan Insurtech HUB, Türkiye’deki faaliyetlerine geçtiğimiz aylarda Türkiye’nin en büyük kuluçka merkezi olan Yıldız Kuluçka’da başladı. Yıldız Kuluçka Merkezi, 4 bin 500 metrekarelik alanı ile Türkiye'nin faal çalışan en büyük kuluçka merkezi konumunda bulunuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler