1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sigortada satın alma ve birleşmeler son iki yılın en düşüğünde

Sigortada satın alma ve birleşmeler son iki yılın en düşüğünde

Clyde & Co'nun yayımladığı rapora göre genel olarak dünya çapında birleşme ve satın alma işlemlerinde gerileme yaşanırken, satın alma ve birleşme işlemleri bölgesel olarak farklılık gösterdi

Sigortada satın alma ve birleşmeler son iki yılın en düşüğünde

Clyde & Co tarafından yayımlanan yıllık büyüme raporuna göre, sigorta şirketleri arasında tamamlanan birleşme ve devralmaların küresel hacmi düşüş eğilimini sürdürerek iki yıllın en düşük seviyesine ulaştı.

Rapora göre, geçen yılın aynı döneminde 186 birleşme varken 2017 yılının ilk altı ayında birleşme sayısı 170’e düştü. Birleşme ve satın alma faaliyeti, 225 işlem görülen 2015 yılının ilk çeyreğinde kaydedilen en yüksek seviyeden yüzde 24 düştü.

Genel olarak dünya çapında birleşme ve satın alma işlemlerinde gerileme yaşanırken, satın alma ve birleşme işlemleri bölgesel olarak farklılık gösterdi. Amerika’da altı ayda 81 işlem gerçekleşirken bugüne kadar 86 birleşme ve satın alma işlemi gerçekleşti. Ortadoğu ve Afrika’da, sekiz anlaşma ile birleşme faaliyetinde mütevazı bir yükseliş görüldü.

Avrupa’da son altı ayda birleşme ve satın alma faaliyeti kısmen Brexit’e bağlı olarak yüzde 28’e geriledi. Asya Pasifik'teki birleşme ve satın alma işlemleri de geçen yıla göre 36'dan 22’ye düştü.

Clyde & Co Grubu’nun global direktörü Andrew Holderness, “Belirsizlik anlaşmaların önündeki en büyük engel” dedi.

Holderness sözlerine şöyle devam etti: “ABD başkanlık seçimlerinde pazarı rahatsız eden belirsizliğin bir miktar rahatlamış olması nedeniyle ABD'de birleşme ve satın almalar arttı. Bununla birlikte, Avrupa'da, Brexit'in birleşme ve satın alma faaliyetinde önemli bir fren etkisi yaratması nedeniyle belirsizlik devam ediyor. Şirketler, kaybedilecek zamanları olmadığına inandığından, şirket gündemleri Brexit hazırlıklarıyla geçti. Diğer taraftan Avrupa’da Yunanistan, İtalya ve Rusya gibi ülkelerdeki pazarlarda siyasi ve ekonomik belirsizlikler yatırımcı duyarlılığına neden oluyor.”

"Büyümek, gittikçe zorlaşan ticaret ortamında bir zorunluluk olmaya devam ediyor ve sigorta şirketleri dünyanın her yerinde organik ve inorganik büyüme hedefiyle araştırma yapıyor” dedi.

Holderness son olarak "Fırsatlar hala devam ediyor ve birleşme veya satın alma, değer yaratmada cazip bir yol olmayı sürdürüyo. Sigortacılar büyümek için tüm araçları düşünmeye devam ederken, önümüzdeki altı ay içinde daha fazla birleşme ve satın almanın gerçekleşeceğini beklemek için iyi nedenler var" dedi.(insurance business)

Önceki ve Sonraki Haberler