1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şimşek: Otomatik BES'te teknik çalışmalar bitti

Şimşek: Otomatik BES'te teknik çalışmalar bitti

Şimşek, Otomatik BES Sistemi'nin gözden geçirildiğini ve teknik olarak çalışmaların bittiğini söyledi

Şimşek: Otomatik BES'te teknik çalışmalar bitti

Bloomberg HT canlı yayınına katılan Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Şimşek, Otomatik BES Sistemi'nin gözden geçirildiğini ve teknik olarak çalışmaların bittiğini söyledi.

Şimşek, Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) otomatik katılıma ilişkin bir soru üzerine de gönüllü bireysel emeklilik sisteminin son derece başarılı gittiğine dikkati çekti.

Gönüllü BES'te, 6,8 milyon katılımcı ve 72,7 milyar liralık kaynağa ulaşıldığını ve bunun 9,4 milyar lirasının devletin katkısı olduğunu belirten Şimşek, otomatik BES sisteminde ise 14 Eylül itibarıyla 3,2 milyon katılımcı ve 1 milyar lira birikime ulaşıldığını kaydetti.

Şimşek, sistemle ilgili yüzde 60'lara ulaşan cayma oranını beklemediklerini ifade ederken, ancak sonuçların da başarısızlık olmadığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Şimşek, "Niye böyle oldu. Gönüllü bireysel emeklilikte olanlar, iki bireysel emeklilik hesabını tutmak istemiyorlar. İkincisi, uygulama bir tartışma ile başlandı. Herkes iç tasarruf diyince 'başkası yapsın' şeklinde, özellikle sendikalar olumsuz tavra girdi. Bizim de daha güçlü kampanya yürütmemiz lazımdı." değerlendirmesinde bulundu.

Sistemi gözden geçirdiklerini dile getiren Şimşek, "Teknik olarak çalışmalarımız bitti. Paydaşlarla yeni önerileri paylaşacağız." dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler