1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 2019'da BES'e katılım 15 milyonu bulacak

2019'da BES'e katılım 15 milyonu bulacak

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 2019 yılında BES'te katılımcı sayısının en az 14-15 milyon civarında olacağını öngördüklerini söyledi

2019'da BES'e katılım 15 milyonu bulacak

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "31 Mart itibariyle BESfonlarında 65 milyar liranın üzerinde bir fon büyüklüğü, 6,8 milyon katılımcı söz konusu. Bireysel emeklilikte otomatik katılım yeni başladı, henüz erken aşamadayız ama yine 31 Mart itibariyle yaklaşık 700 bin katılımcı söz konusu, toplanan kaynak 128 milyon lira civarında." dedi.

İstanbul Portföy' tarafından düzenlenen toplantıya katılan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, sermaye piyasalarının Türkiye'deki ve dünyadaki gelişimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Konuşmasında Bireysel Emeklilik Sistemi'ne de (BES) değinen Şimşek, piyasalar açısından BES'in önemli bir bileşen olduğunu söyledi.

BES'de gelinen son rakamları aktaran Şimşek, şu bilgileri verdi:

"31 Mart itibariyle BES fonlarında 65 milyar liranın üzerinde bir fon büyüklüğü, 6,8 milyon katılımcı söz konusu. Bireysel emeklilikte otomatik katılım yeni başladı, henüz erken aşamadayız ama yine 31 Mart itibariyle yaklaşık 700 bin katılımcı söz konusu, toplanan kaynak 128 milyon lira civarında. 2019 yılında öngörümüz katılımcı sayısının en az 14-15 milyon civarında olacağı yönünde.

BES'te oto katılımı getirdik ama aleyhte o kadar çok dedikodu çıkartıldı, halbuki yaptığımız düzenleme ortada ama maalesef bazı çevreler her konuda olduğu gibi bu konuda da milletin kafasını bulandırmak için bir çaba içerisine girdi. Her şeye rağmen bu sektörün, küresel trendlerle paralel olarak Türkiye'de çok hızlı şekilde gelişeceğine inanıyorum. Gelişmesi için de iyileştirmeye devam edeceğiz."

Uzun vadede sektör ve ekonomi için en belirleyici unsurlardan birinin makro finansal istikrar olduğunu dile getiren Şimşek, 90'lı yılların makro arka planıyla fon yönetiminin gelişmeyeceğine işaret ederek, bugünkü makro finansal arka planla sınırlı gelişme yaşanmasına rağmen önemli bir gelişme kaydedildiğini anlattı.

Önceki ve Sonraki Haberler