1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 3 milyon kişiye sigorta desteği

3 milyon kişiye sigorta desteği

SGK, önceki gün başvuru şartı aramadan Bağ-Kur prim borçlarını sildi. Böylece esnaf, şirket ortakları ve tarım sigortalılar 31 Temmuz itibariyle borçlarından kurtulmuş oldu

3 milyon kişiye sigorta desteği

SGK, önceki gün başvuru şartı aramadan Bağ-Kur prim borçlarını sildi. Böylece esnaf, şirket ortakları ve tarım sigortalılar 31 Temmuz itibariyle borçlarından kurtulmuş oldu.

Yeni Asır'dan Hazal Ateş'in haberine göre  Sosyal Güvenlik Kurumu, önceki gün başvuru şartı aramadan Bağ-Kur prim borçlarını sildi. Böylece esnaf, işyeri sahibi, şirket ortakları, tarım sigortalı olarak tescilleri yapılan 3 milyon kişi 31 Temmuz itibariyle borçlarından kurtuldu.

Borç takibi olmayacak

Mayıs ayında yaşama geçirilen ekonomi paketi kapsamında milyonlarca vatandaşın devlete olan prim, vergi, imar borcu yapılandırılırken, Bağ-Kur'lu vatandaşların prim borçları da silindi. Esnaf, iş yeri sahibi, şirket ortağı ya da diğer SGK 4/1-b kapsamında sigortalılar, eski Bağ-Kur sigortalı olarak kaydı yapılanlar, tarım sigortalı olarak tescilleri yapılanlar ve diğer Bağ- Kur sigortalılığı prim borcu olanların 31 Mayıs 2018 öncesine ait hizmetleri durdurularak silindi. Mayıs 2018 öncesine ait prim borçları ve bu primlere ilişkin hizmet sürelerine ilişkin borç takibi yapılmayacak.

Yeniden başlatılabilir

Düzenlemeye göre 2013 yılında sigortalılığı başlayan ancak Temmuz 2018 itibariyle hiç prim ödemesi yapmayanların sigortalılığı Mayıs itibariyle durdurulup tüm borçları silindi. Bağ-Kur faaliyeti devam edenlerin sigortalılığı, 1 Haziran 2018 tarihinden itibaren yeniden başlatıldı. Dondurulan hizmet süreleri istendiği takdirde gerek sigortalılar gerekse hak sahipleri tarafından canlandırılabiliyor.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler