1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Akıllı arabalara saldırılar yüzde 225 arttı

Akıllı arabalara saldırılar yüzde 225 arttı

IoT teknolojisinin yaygınlaşması ve otonom araçların artışıyla birlikte otomotiv sektörü de hackerlerin radarına girdi. Son üç yılda arabalara gerçekleşen siber saldırılar yüzde 225 arttı.

Akıllı arabalara saldırılar yüzde 225 arttı

IoT teknolojisinin yaygınlaşması ve otonom araçların artışıyla birlikte gündemimize akıllı araçlara yapılan siber saldırılar da girdi. Yapılan araştırmalar da araçların gittikçe akıllı hale geldiğini ancak beraberinde de birçok siber tehdidi getirdiğini gösteriyor. Hatta birkaç yıl içerisinde otomotiv endüstrisinin siber saldırılara karşı 505 milyar dolar kaybedebileceği de öngörülüyor. Geçen yıl akıllı araçlara gerçekleşen siber saldırıların yüzde 85’inin uzaktan olduğunu ve %40’nın da back-end serverleri hedeflediğini belirten WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, yazılım güncellemesi veya teknolojik değişiklikler ile araç içi sistemlerin hacklenme tehdidine karşı akıllı araç sahiplerini uyarıyor.

Otomobillere saldırılar yüzde 225 arttı

Hackerler yoğun bir şekilde akıllı araçları hedeflemeye devam ediyor. Upstream’in gerçekleştirdiği son araştırmaya göre de 2018 - 2021 yılları arasında akıllı araçları hedefleyen siber saldırı yoğunluğu yüzde 225 artış gösterdi. Raporu değerlendiren Yusuf Evmez, en önemli saldırı kategorilerinin başında verilerin gizlilik ihlali (yüzde 38), araba hırsızlığı (yüzde 27) ve kontrol sistemlerinin (yüzde 20) olduğunu aktarırken, IoT ve 5G teknolojilerinin hakim olduğu akıllı araçlardaki en büyük tehdidin yazılım güncellemeleri ya da yeni donanım eklemeleri olabileceğine de dikkat çekiyor. Özellikle hackerlerin tüm güncellemeleri bir fırsat olarak gördüğünü belirten Yusuf Evmez, hackerlerin güncellemeler sırasında oluşabilecek güvenlik açıklarını değerlendirerek kamera, araç içi eğlence sistemleri, aracı çalıştırma ve durdurma gibi komutları engelleyerek sistemlere zarar verdiklerine dikkatleri çekiyor.

Hackerlerin çeşitli yolları var

Hackerler arabaları hackleyebilmek için çeşitli yollar bulmuş olabiliyor. Arabalarda bulunan ve kullanılan yeni teknolojiler en göze çarpan suç materyalleri arasında yer alıyor. Bir aracın anahtarlığını hacklemeyi başarabilen hackerler, araba çalmak için bir anahtarlığın sinyalini klonlayabiliyor. Buna ek olarak, araçların yerini belirlemek ve kilidini uzaktan açmak, çalıştırmak ve sürmek için de GPS konumlarını kullanabiliyorlar. Gerçekleşen teknolojik saldırılar sonucunda araçlardaki uygulamaların çalışamaz hale geldiğini, sistemlerin hasar gördüğünü ve hatta parça değişimine kadar ulaşan boyutlarda kullanıcıları mali kayıplara sürüklediğini belirten Yusuf Evmez’e göre, kullanıcıların araç güncellemelerini bir uzman eşliğinde gerçekleştirmesi gerekiyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler