1. HABERLER

  2. ŞİRKETLER

  3. Anadolu Hayat Emeklilik 2017 yılı ilk yarı finansal sonuçları açıklandı

Anadolu Hayat Emeklilik 2017 yılı ilk yarı finansal sonuçları açıklandı

Anadolu Hayat Emeklilik 2017 yılı ilk yarıyıl finansal sonuçları açıklandı.

Anadolu Hayat Emeklilik 2017 yılı ilk yarı finansal sonuçları açıklandı

Anadolu Hayat Emeklilik 2017 yılı ilk yarıyıl finansal sonuçları açıklandı.

Anadolu Hayat Emeklilik’in aktif büyüklüğü, yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre %22 artış ile 16,1 milyar TL’ye ulaştı.

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü M. Uğur Erkan, ilk yarıyıl finansal sonuçlarına ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede; “Milli ekonomiye desteğin daha da önem kazandığı bu dönemde Anadolu Hayat Emeklilik, faaliyet göstermekte olduğu sektörlerin kesintisiz biçimde desteklenmesine yönelik aksiyonları almaya devam etmiştir” dedi.

Emeklilik Gözetim Merkezi’nin 30 Haziran 2017 tarihli verilerine göre; bireysel emeklilik branşı devlet katkısı dahil fon büyüklüğünde %19 pazar payı ile 13,1 milyar TL’ye ulaşan Anadolu Hayat Emeklilik, önceki dönemlerde olduğu gibi, en yüksek devlet katkısı fon büyüklüğüne sahip şirket olma özelliğini devam ettirdi. Şirket, ulaştığı 1,3 milyon adet sözleşme ve sertifika ile bu alandaki sektör liderliğini de sürdürdü.

1,7 milyar TL seviyesindeki sigortalı varlıkları itibarıyla hayat sigortaları sektöründe lider olan Anadolu Hayat Emeklilik’in prim üretimi, 2017 yılının ilk yarısı itibarıyla geçen yılın aynı dönemine göre %31 artış göstererek 282,6 milyon TL tutarında gerçekleşti. Vefat sigortalarında geçen yılın aynı dönemine göre %38 artış ile 227,8 milyon TL tutarında prim üretilerek bu branşta süregelen başarılı büyüme performansı yinelendi.

Yılın ilk yarısında, geçen yılın aynı dönemine göre %29 artışla 141,2 milyon TL brüt, %33 artışla 114,8 milyon TL net kar elde eden Anadolu Hayat Emeklilik’in özkaynakları ise 840,4 milyon TL tutarında gerçekleşti. Şirket, aktif büyüklüğünde 16,1 milyar TL’ye ulaştı. Ana faaliyet branşlarındaki etkinliğin göstergesi olan teknik kar ise geçen yılın aynı dönemine göre %51 artış göstererek 95 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü M. Uğur Erkan, “Şirketimiz sektördeki güçlü ve öncü konumunun getirdiği sorumluluk bilinciyle, faaliyetlerini sürdürülebilir büyüme ekseninde ve ülkemiz ekonomisine katkısını artırmayı hedefleyerek sürdürecektir” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler