1. HABERLER

  2. ŞİRKETLER

  3. Anadolu Hayat Emeklilik aktif büyüklüğünü yüzde 13 artırdı

Anadolu Hayat Emeklilik aktif büyüklüğünü yüzde 13 artırdı

Anadolu Hayat Emeklilik’in 2019 yılı ilk çeyrek finansal sonuçları açıklandı

Anadolu Hayat Emeklilik aktif büyüklüğünü yüzde 13 artırdı

Anadolu Hayat Emeklilik’in 2019 yılı ilk çeyrek finansal sonuçları açıklandı. Bireysel emeklilik ve hayat sigortası branşları fon büyüklüğü toplamında sektör liderliğini devam ettiren Anadolu Hayat Emeklilik, 2019 yılı ilk çeyreği itibarıyla geçen yılın ayın dönemine göre aktif büyüklüğünü %13 artırdı.

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü M. Uğur Erkan, 2019 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede “2018 yılında elde ettiğimiz başarı çizgisini daha da yukarılara taşıyarak devam ettirme, teknoloji odaklı, inovatif yaklaşımımızla müşteri deneyimini daha ileri seviyelere taşıma ve ülke ekonomisinin gelişimine katkıda bulunma hedeflerimiz ile faaliyetlerimize devam ediyoruz” dedi.

Anadolu Hayat Emeklilik, Emeklilik Gözetim Merkezi’nin 31 Mart 2019 tarihli verilerine göre bireysel emeklilikte devlet katkısı dahil fon büyüklüğü toplamında %18,7’lik pazar payı ile 17 milyar TL’yi aştı. Şirket, 1,3 milyona yaklaşan sözleşme ve sertifika sayısı ile de bu alandaki sektör liderliğini sürdürdü. Anadolu Hayat Emeklilik, yılın ilk çeyreği itibarıyla gönüllü BES ve otomatik katılım toplamında 1 milyon 724 bin katılımcı ile lider oldu. Otomatik katılımda ise 564 milyon TL çalışan fon tutarına ulaşıldı.

1,7 milyar TL seviyesindeki sigortalı varlıkları ile hayat sigortaları sektöründe lider olan Şirket, yılın ilk çeyreğinde toplam 181 milyon TL tutarında prim üretimi gerçekleştirdi.

Şirketin brüt kârı 97 milyon TL, net kârı 73 milyon TL, toplam teknik kârı ise 67 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Özkaynakları 853 milyon TL tutarında olan Anadolu Hayat Emeklilik, aktif büyüklüğünde ise 21 milyar TL’ye yaklaştı.

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü M. Uğur Erkan, “Ülkemiz tasarruflarının itici gücü olan bireysel emeklilik sektörü; otomatik katılım ve mevzuatı yayımlanması beklenen diğer uygulamalar ile birlikte her geçen gün büyümeye devam edecektir. Bu çerçevede Şirketimiz, sektörün kesintisiz biçimde desteklenmesine yönelik aksiyonları almaya ve ülkemiz ekonomisine katma değer yaratmaya devam edecektir” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler