1. HABERLER

  2. ŞİRKETLER

  3. Anadolu Sigorta GES Paket Poliçesi'nin kapsamını genişletti

Anadolu Sigorta GES Paket Poliçesi'nin kapsamını genişletti

Anadolu Sigorta, güneş enerji santrallerine (GES) özel paket sigorta poliçesiyle teminat altına aldığı üretim kayıplarını, artık maddi hasarların yanında maddi hasara bağlı olmayan durumlarda da karşılıyor

Anadolu Sigorta GES Paket Poliçesi'nin kapsamını genişletti

Anadolu Sigorta, güneş enerji santrallerine (GES) özel paket sigorta poliçesiyle teminat altına aldığı üretim kayıplarını, artık maddi hasarların yanında maddi hasara bağlı olmayan durumlarda da karşılıyor.

Yenilenebilir enerji kaynakları arasında oldukça önemli bir yere sahip olan güneş enerjisinin elektrik üretimindeki payı gün geçtikçe artıyor. Türkiye’de de bu alanda büyük yatırımlar yapılıyor. Uzun yıllardır enerji santrallerini tüm risklere karşı teminat altına alarak, özellikle yenilenebilir enerji alanındaki kayıpları en aza indiren Anadolu Sigorta, 2016 yılında Güneş Enerji Santralleri Paket Poliçesi’ni hayata geçirmişti. Bu poliçeyle fotovoltaik paneller ile elektrik üretimi yapan güneş enerji santrallerini maddi hasarlara ve bunların sonucu oluşacak üretim kayıplarına karşı teminat altına alan Anadolu Sigorta, artık maddi hasara bağlı olmayan üretim kayıplarına karşı da teminat sağlıyor.

Bu kapsamda, PV modüller, güç eviriciler (invertör), trafolar, iletim ve dağıtım hatları, veri izleme sistemleri (SCADA), kapalı devre izleme sistemleri ve diğer elektronik cihazlar, idari binalar, gözetleme, denetleme kulübeleri/yapıları gibi sistemin işletilebilmesi için tesis mülkiyetinde mevcut olan tüm kıymetler sigortalanabiliyor. Yangın, doğal afetler, kötü niyetli hareketler, hırsızlık, makine kırılması, elektronik cihaz teminatlarının yanı sıra, operasyonel kâr kaybı da poliçe kapsamında karşılanıyor.

Güneş Enerji Santralleri Paket Poliçesi’yle maddi hasara bağlı olmayan üretim kaybı da teminat altında

Günümüzde yeşil enerjinin dünyanın en temel ihtiyaçlarından biri haline geldiğine dikkat çeken Anadolu Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Levent Sönmez, bu alandaki yatırımlarda sürdürülebilirliğin önemine işaret etti. Kullanım kolaylığı ve çevre dostu olması sebebiyle güneş enerjisinin de yenilenebilir enerjideki en önemli yatırım alanlarından biri olduğunu belirten Sönmez şunları söyledi: “Güneş enerjisi pek çok özelliğiyle geleceğin enerji kaynağı konumunda. Anadolu Sigorta olarak biz de temel misyonumuz olarak belirlediğimiz hizmette ve müşteri memnuniyetinde sürdürülebilirlik anlayışımızla, yenilenebilir enerji alanında verdiğimiz desteklere 2016 yılından bu yana Güneş Enerji Santralleri Paket Poliçesi’ni ekledik. Poliçeyi klasik performans kaybı teminatından farklı olarak müşteri ihtiyaçlarına ve riskin gerekliliğine uygun olarak özelleştirdik. Buna bağlı olarak poliçemize maddi hasara bağlı olmayan üretim kayıplarını da dahil ettik ve müşterilerimizin kullanımına sunduk. Bu teminat ile; tesisin bulunduğu adreste poliçe süresi boyunca ölçülen yıllık global solar radyasyonun, tesise ait enerji üretim raporunda yer alan verilere kıyasla daha düşük ölçülmesinden ve fotovoltaik panellerin ve eviricilerin (invertör) tasarım, üretim veya montajından kaynaklanacak içsel/bünyevi kusurlara bağlı üretim kayıpları da artık Güneş Enerji Santralleri Poliçesi’yle güvence altına alınabiliyor.”

 

Güneş enerji sistemlerine Türkiye’de önemli yatırımlar yapıldığını hatırlatan Sönmez, “Bu nedenle, yatırımcılar için önlem alamayacakları güneş ışınımındaki azalmanın yanı sıra yine yatırımcının elinde olmayan tasarım, üretim ve montaj hatalarından kaynaklanacak üretim kaybına karşı teminat veren bu ürün ile yenilenebilir enerji sektörünü desteklemeyi hedefliyoruz. Bu konudaki çalışmalarımızı da sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler