1. HABERLER

  2. ŞİRKETLER

  3. Anadolu Sigorta karını yüzde 110 arttırdı

Anadolu Sigorta karını yüzde 110 arttırdı

Anadolu Sigorta net karını yüzde 110 arttırdı

Anadolu Sigorta karını  yüzde 110 arttırdı

Anadolu Sigorta Genel Müdürü İlhami Koç, iklim değişikliklerinin yol açtığı felaketlerin olumsuz etkisine rağmen başarılı bir yılı geride bıraktıklarını ve 2018’e güvenle baktıklarını söyledi.

Basın toplantısında sektörün genel görünümü hakkında bilgi veren İlhami Koç , 2017’de 39 milyar 711 milyon liralık prim üretimi gerçekleştirildiğini, aynı dönemde Anadolu Sigorta’nın pazar payının yüzde 11,8, prim üretiminin ise 4 milyar 671 milyon TL olduğunu ifade etti. 

Anadolu Sigorta’da en yüksek prim üretilen branşın, 1 milyar 342 milyon TL ile Kara Araçları Sorumluluk Sigortası olduğunu söyleyen Koç,  “Geçtiğimiz yıl, kasko, yangın ve doğal afetler, mühendislik, genel sorumluluk, nakliyat ve su araçları branşlarında sektör lideri olduk” dedi.

Dolu hasar yarattı

İlhami Koç, 2017’nin iklim değişikliklerinin etkisini daha net görülmeye başladığı bir yıl olduğunu hatırlatarak, “Meksika körfezinde üstü üste oluşa Harvey, Irma ve Maria kasırgalarının yarattığı sigorta hasarı 92 milyar doları buldu. Bu bölgede her yıl kasırgalar oluşuyordu ancak yıllık ortalama sigorta hasarı tutarı 11 milyar dolar civarında kalıyordu. Hidro meteorolojik olayların ülkemizde de etkisini gördük. Yaz aylarında gündemimize sel ve dolu hasarları girdi. Sadece 18 ve 27 Temmuz’da İstanbul’da yaşanan sel ve dolu felaketlerinin şirketimize etkisi 80 milyon TL oldu” dedi. 

Altı yeni ürün sundu

Anadolu Sigorta Genel Müdürü İlhami Koç, 2017’nin bir hasarlar yılı olmasına rağmen karlılık ve prim artışı dengesini başarıyla uyguladıklarını belirtti. Koç, “2016 yılında 88 milyon TL olan net karımız %110 artarak 184,2 milyon TL’ye ulaştı. Özkaynak karlılığımız da son 5 yılda ilk kez çift haneli rakamlara çıkarak, %17,7 seviyesine yükseldi” dedi.

Anadolu Sigorta’nın mali performansının borsada işlem gören hisse fiyatlarına da yansıdığını vurgulayan Koç, “2017 yılında BIST-100 endeksi %47 oranında artarken Anadolu Sigorta hisseleri %61 arttı. Borsa endeksine göre olumlu yönde ayrışmamız bu yıl da devam ediyor. 30 Mart 2018 itibariyle, piyasa değerimiz 2,1 Milyar TL’ye ulaştı” şeklinde konuştu.

Siber güvenlik...

Koç, 1.200 çalışan, 2 bin 314 acente ve 5 bin 876 acente çalışanıyla, 3,5 milyon müşteriye hizmet verdiklerini belirtti. Anadolu Sigorta geçtiğimiz yıl tüketicilere; Tam Bakım Trafik Sigortası, Hesaplı Kasko Sigortası, Volkswagen Kasko Sigortası, Mehmetçik Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, Site / Apartman Yönetimi Ortak Alan Paket Sigortası ve siber risklere karşı Türkiye’de ilk niteliğindeki Bireysel Siber Güvenlik Sigortası ürünlerini sundu

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler