1. HABERLER

  2. ŞİRKETLER

  3. Anadolu Sigorta'nın ‘Bir Usta Bin Usta’ projesi İzmir ayağı tamamlandı

Anadolu Sigorta'nın ‘Bir Usta Bin Usta’ projesi İzmir ayağı tamamlandı

Anadolu Sigorta tarafından hayata geçirilen ‘Bir Usta Bin Usta’ Projesi kapsamında İzmir’in Kemalpaşa ilçesine bağlı Nazarköy’de açılan geleneksel Nazar Boncuğu Yapımı kursu başarıyla tamamlandı

Anadolu Sigorta'nın ‘Bir Usta Bin Usta’ projesi İzmir ayağı tamamlandı

Anadolu Sigorta tarafından hayata geçirilen ‘Bir Usta Bin Usta’ Projesi kapsamında İzmir’in Kemalpaşa ilçesine bağlı Nazarköy’de açılan geleneksel Nazar Boncuğu Yapımı kursu başarıyla tamamlandı.

Anadolu Sigorta’nın kaybolan veya kaybolmaya yüz tutan mesleklere olan ilgiyi arttırmak ve bu meslekleri yeniden canlandırmak amacıyla, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın teknik danışmanlığında gerçekleştirdiği “Bir Usta Bin Usta” Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamındaki Nazar Boncuğu Yapımı kursu, 28 Aralık 2018 tarihinde Kemalpaşa Nazarköy’de gerçekleşen törenle tamamlandı. Törene Kemalpaşa Kaymakamı Kemal Kızılkaya ile Kemalpaşa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü temsilcileri katıldı.

UNESCO tarafından, nazar boncuğu yapımında, 'Yaşayan İnsan Hazinesi' seçilen Mahmut Sür’ün eğitmenliğini yaptığı kursta, 3 ay boyunca 352 saat eğitim verildi. 19 Eylül 2018 tarihinde başlayan Nazar Boncuğu Yapımı kursunutamamlayan kursiyerler, kapanış töreninde başarı sertifikalarını alarak mezun oldular. Kurs süresinde usta adaylarının ürettiği ürünler Nazarköy Köy Meydanı’ndaki kurs için inşa edilen atölyede bir hafta boyunca sergilenecek.

Anadolu Sigorta “Bir Usta Bin Usta” projesiyle genç usta adayları yetiştirerek bu geleneksel mesleğin yeniden canlandırılmasını hedefliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler