1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Aslan: 3 yılda bin 800 gemi sigortalandı

Aslan: 3 yılda bin 800 gemi sigortalandı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 2014'te kurulan yerli ve milli Türk P&I'nın 1 milyar dolara kadar teminat verebildiğini ve yaklaşık bin 800’ün üzerinde gemiye sigorta sağladığını söyledi

Aslan: 3 yılda bin 800 gemi sigortalandı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bilkent Otel'de düzenlenen Yeşil Liman sertifika töreninde yaptığı konuşmada, Denizcilik Haftası dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlendiğini belirterek, pazar günü Ardahan ve Kars'ın ortak gölü olan Çıldır Gölü'nde her iki şehre kazandırılan birer iskele ile gezi teknesinin yerel otoritelere teslim edileceğini bildirdi.

Türkiye'nin deniz ticaret filo kapasitesinin son 10 yılda, dünya denizciliğine göre yüzde 75 daha fazla büyüdüğüne dikkati çeken Arslan, 2008'de yaşanan global krize rağmen Bakanlık olarak birçok proje ile altyapı yatırımının hayata geçirildiğini, yasal düzenlemelerin yapıldığını anlattı.

Arslan, denizcilik sektörünün önünü açan, rekabet gücünü artırmaya yönelik yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi vererek, yakın zamanda Türk sahipli yabancı bayraklı tekne ve gemilerin Türk bayrağına geçmelerine ilişkin birçok engelin kaldırıldığını ve şu anda 3 bin 700 teknenin Türk bayrağına geçtiğini, hedeflerinin 6 bin olduğunu bildirdi.

Özel Tüketim Vergisi indirilmiş yakıt uygulamasıyla sektöre verilen desteğin 5 milyar 876 milyon lira olduğunu ifade eden Arslan, bu sayede ülkeye çok büyük bir katma değer oluşturulduğunu vurguladı.

Arslan, 2014'te kurulan yerli ve milli Türk P&I'nın 1 milyar dolara kadar teminat verebildiğini ve yaklaşık bin 800’ün üzerinde gemiye sigorta sağladığını söyledi.

Gemi inşa sektöründe ihracat, bakım onarım, yurt içi üretim, yan sanayi ve geri dönüşüm sanayi dahil yıllık 2,5 milyar dolarlık ciroya ulaşıldığına işaret eden Arslan, son 15 yılda sektöre 2,8 milyar dolar yatırım yapıldığını söyledi.

Tersane sayının 35'ten 79'a ulaştığını dile getiren Arslan, "585 tekne imal yeri, 700 bin ton/yıl çelik işleme kapasitesi, 4,5 milyon DWT inşa kapasitesi, 2 milyon DWT havuzlama kapasitesi, 21 milyon DWT da yıllık bakım-onarım kapasitesi gerçekleşmiş durumda. Sektörde direkt istihdam 30 bin, yan sanayiyle 90 bin kişiye istihdam sağlıyoruz. Bu direkt veya dolaylı olarak 500 bin kişiye geçim sağladığımız sektör anlamına geliyor." diye konuştu.

Arslan, tersane, tekne imal, çekek yerlerinin kira irtifak hakkı sürelerinin 49 yıllığına çıkarıldığını anımsattı.

Limanlar uzaktaki komşulara giden kapılar 

Denizlerin sınırları kaldırarak, ülkeleri yakınlaştıran bir özelliği olduğunu dile getiren Arslan, bu nedenle limanları uzaktaki komşulara giden kapılar olarak gördüklerini kaydetti. 

Arslan, Türkiye'nin 2023 hedefleri arasında yer alan 500 milyar dolarlık ihracata ulaşmada en önemli şartın ise deniz ticaret limanlarının geliştirilmesi olduğunu kaydetti.

Bakan Arslan, konuşmasının ardından Aksaport, Asyaport, Bodrum Cruise Port, Borusan Port, Ege Ports, Evyap Port, Ford Otosan Port, Kumport,  Marport, Petkim ve Solventaş yetkililerine Yeşil Liman sertifikalarını verdi.

Önceki ve Sonraki Haberler