1. HABERLER

  2. ŞİRKETLER

  3. AvivaSA’dan, Semih Saygıner’li “Bursa” semineri

AvivaSA’dan, Semih Saygıner’li “Bursa” semineri

AvivaSA, BES’te Otomatik Katılım uygulamasını, Bursa’da faaliyet gösteren mali müşavirlere anlatmak amacıyla, Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (BSMMMO) işbirliğinde bir etkinlik düzenledi

AvivaSA’dan, Semih Saygıner’li “Bursa” semineri

AvivaSA, BES’te Otomatik Katılım uygulamasını, Bursa’da faaliyet gösteren mali müşavirlere anlatmak amacıyla, Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (BSMMMO) işbirliğinde bir etkinlik düzenledi.

Semih Saygıner performansı

Dünya şampiyonu milli bilardo oyuncumuz Semih Saygıner’in, şampiyonluğa giden yolda, liderlik, takım olmanın ve tecrübenin önemini vurguladığı “Masamda Birikmiş Hikayeler” performansını sergilediği seminerde; AvivaSA Operasyon Genel Müdür Yardımcısı Berkant Dişcigil, “Türkiye’de tasarruf açığı sorunu”, “BES’in ortaya çıkışı”, "Otomatik Katılım uygulaması ve işveren yükümlülükleri” ve “AvivaSA’nın bu süreçte şirketlere ve mali müşavirlere sunduğu çözümler” hakkında değerli bilgiler verdi.

2017 BES ve Otomatik Katılım Değerlendirmesi 

Berkant Dişcigil sunumunda ayrıca, EGM’nin 10 Kasım 2017 tarihli verilerine göre, BES sektörü fon büyüklüğünün devlet katkısı dahil 74,7 milyar TL’ye ve katılımcı sayısının ise, 6,9 milyon kişiye ulaştığını belirterek; “AvivaSA olarak ise, 14,6 milyar TL fon büyüklüğü, yüzde 19,5 pazar payı ve 886 bin BES katılımcı sayısı ve toplamda 2 milyonu aşkınmüşterimiz ile sektör liderliğimizi devam ettirdik. Otomatik Katılım verilerine baktığımızda ise, EGM’nin 10 Kasım tarihli verilerine göre, 1,5 milyar TL toplam fon büyüklüğü ve 3,4milyon katılımcı sayısına ulaşılmış durumda. AvivaSA olarak ise, yine EGM’nin aynı tarihli verilerine göre, 144 milyon TL fon büyüklüğü ve 331 bin katılımcı sayısı ve 2.240 firma sayısına ulaştık. Ayrıca bu yıl gerçekleştirdiğimiz, iklim ve kültür değişimi, yeni marka konumlandırması ve dijitalleşme hamlelerimiz gibi konuları da düşünürsek, oldukça iyi bir 2017 yılı geçirdiğimizi düşünüyorum.” dedi.

 

Yılbaşında uygulamaya konan Otomatik Katılım ile ilgili bilgiler veren Dişcigil, sözlerine şöyle devam etti: “ABD, İngiltere, Yeni Zelanda ve İtalya gibi ülkelerde başarı ile uygulanan ve çalışanların işverenleri aracılığıyla bireysel emeklilik planına dahil edildiği Otomatik Katılım uygulaması, 2017 başında ülkemizde de yürürlüğe alınarak, sisteme yepyeni bir soluk getirdi. Ayrıca, bilindiği üzere ülkemizdeki tasarruf oranları dünya ortalamalarının altında seyrediyor. Otomatik Katılım uygulaması bu duruma da olumlu katkı yapacaktır. 18-45 yaş arası tüm çalışanların, işverenleri aracılığıyla sisteme otomatik olarak dahil edildiği bir uygulama bu. Uygulamada, aynı mevcut BES’de olduğu gibi; ödediğiniz katkı payının %25'i oranında verilen devlet katkısı avantajı söz konusu. Katkı payınızı artırmayı tercih ederek daha fazla devlet katkısı elde edebilirsiniz.Ayrıca, belirlenen süre sonunda sistemde kalmaya devam ederseniz bir defaya mahsus 1.000 TL başlangıç devlet katkısını hak ediyorsunuz. Ve emekli olduğunuzda birikimlerinizi tek seferde, toplu olarak veya düzenli geri ödeme şeklinde alabilirsiniz. Birikiminizi en az 10 senelik yıllık gelir sigortası olarak almayı tercih ederseniz birikiminizin %5'i kadar ilave devlet katkısı elde edebilirsiniz. Emekliliğe hak kazanmak için sistemde en az 10 yıl kalmanız ve 56 yaşını doldurmanız yeterlidir. Açıkçası Otomatik Katılım, 2013 yılında yürürlüğe giren %25 devlet katkısından sonra, ikinci bir reform oldu. Otomatik Katılımda yılbaşından bu yana, mevcut BES’in üçte birinden fazla bir katılımcı sayısına ulaşıldı. Ve bunu, başka ülkelerdeki gibi yıllarca süren hazırlıklarla değil; 3-5 ay gibi oldukça kısa bir zamanda başardık.”

 

Bi’Tıkla Kurumsal ile hızlı çözümler

 

AvivaSA olarak işverenlerin Otomatik Katılım sürecinde operasyonel iş yükünü azaltmak için online şubelerini hayata geçirdiklerini ileten Berkant Dişcigil sözlerini şöyle tamamladı: “Başvuru ve tahsilat süreçlerini kolaylaştırmak amacıyla, hayata geçirdiğimiz “Bi’Tıkla Kurumsal” internet şubemizle, operasyon verimliğini sağlamış olduk. 20 bin kişinin başvuru işlemini 2 dakikada ve tahsilatını 1 dakikada tamamlıyoruz. Bu durum, özellikle 50-99 arası çalışanı bulunan binlerce firmayı düşündüğünüzde çok hayati bir hizmet olacak. Ayrıca, tüm cihazlarla ve işletim sistemleriyle uyumlu çalışabilen Bi’tıkla Bireysel online şubemizi, Otomatik Katılım kapsamında bireysel müşterilere hizmet vermek üzere canlıya aldık. Müşteriler bu platformda cayma işlemlerini, poliçe ve ödeme bilgilerini görüntüleme, poliçe basım ve mail ile gönderme, online olarak fon seçimi işlemlerini yapabilmektedir. Web sitemizde yer alan online teklif al uygulaması ile işverenler 3 adımda Otomatik Katılım için kolayca teklif alarak sisteme dahil olabiliyor. İşverenler ve mali müşavirler merak ettikleri tüm soruların cevaplarını web sitemiz altında yer alan Otomatik Katılım bölümünde bulabilir, firma ve iletişim bilgilerini girerek hızlıca teklif alabilir, oluşturduğu teklifin numarasını girerek işlemlerini tamamlayabilirler. Bunun yanı sıra, Logo ve Luca bordro alt yapı entegrasyonu ile bu programı kullanan firmalarımıza operasyonel kolaylık sağlıyoruz. Otomatik Katılım Sistemi katılımcılarına, check-up ek faydasının yanı sıra, Geleceğini Biriktirenler Kulübü kapsamında anlaşmalı kurumlarda avantajlar sunuyoruz.”

Önceki ve Sonraki Haberler