1. HABERLER

  2. ŞİRKETLER

  3. AvivaSA’dan, “Türkiye’nin 10 Yılı Araştırması”

AvivaSA’dan, “Türkiye’nin 10 Yılı Araştırması”

AvivaSA, 10. Yıl iletişim çalışmaları kapsamında “Türkiye’nin 10 Yılı” araştırmasını gerçekleştirdi

AvivaSA’dan, “Türkiye’nin 10 Yılı Araştırması”

AvivaSA, 10. Yıl iletişim çalışmaları kapsamında “Türkiye’nin 10 Yılı” araştırmasını gerçekleştirdi. Araştırmaya katılanlar, gelecek 10 yıl içinde “çocuklarının geleceklerini garanti altına almanın” ilk tercihleri olduğunu belirtti. (yüzde 67). Geçmiş 10 yıla ilişkin “Ah Keşke!” denilen şey ise, en yüksek oranda (yüzde 34) “Keşke boş zamanlarımı daha dolu dolu geçirseydim” oldu. Araştırmada ayrıca, son 10 yıl içinde, Türkçe pop şarkısı ve şarkıcısı, Türk filmi, Türk dizisi, Türk sinema ve tiyatro oyuncusu ve Türk sporcusu gibi alanlarda, Türk insanının en başarılı bulduğu isimlere de yer verildi. Tarkan, Kenan İmirzalıoğlu, Arda Turan, Ali Sunal isimleri ve Recep İvedik filmi ile Diriliş Ertuğrul dizileri ilk sırada yer aldı.

 AvivaSA, yeni marka konumlandırması “Yarın Şimdiden Güzel”i desteklemek ve ülke olarak son 10 yıldaki başarılarımız için hafıza tazelemek amacıyla Ağustos ayında başlattığı “Türkiye’nin 10 yılı” isimli dijital iletişim projesini, yaptırdığı bir araştırma ile destekledi.

Türkiye’nin 23 yaş üstü kentsel nüfusunu temsil eden grup üzerinde, CATI (Bilgisayar destekli telefon anketi) çoklu yanıt yöntemi kullanılarak, Yöntem Araştırma Danışmanlık işbirliğinde gerçekleştirilen araştırmadan önemli bulgular elde edildi.

Türk insanı en çok, “Keşke boş zamanlarımı daha dolu dolu geçirseydim” dedi!

“Türkiye’nin 10 Yılı” araştırmasında, Türk insanının yüzde 34’ünün, “Keşke boş zamanlarımı daha dolu dolu geçirseydim” fikrine öncelik verdiği ortaya çıktı. Önem sıralamasında, “Keşke geleceğim için daha fazla birikim yapsaydım” ve “Keşke çocuklarımın geleceği için daha fazla birikim yapsaydım” yanıtları, yüzde 31 ile ikinci sırada yer aldı. Araştırmaya katılanların yüzde 25’i ise, “keşke enerjimin daha fazlasını, anın tadını çıkarmak için harcasaydım” fikrine öncelik verdi.

“Keşke çocuklarımın geleceği için daha fazla yatırım yapsaydım” yanıtının cevap verilme düzeyinin, eğitim seviyesi arttıkça azalması dikkat çekti.

Türk insanı en çok, çocuklarının geleceği için yatırım yapmak istiyor.

Araştırmanın, Türk insanının gelecek 10 yılda neleri daha iyi yapmak istediğini sorguladığı kısmında ise; önem sıralamasında yüzde 50 ile “Çocuklarımın geleceği için daha fazla yatırım yapmak isterim” yanıtı, açık ara farkla ilk sırada yer aldı. Çocuk sahibi olanlarda bu oranın yüzde 61’e çıkması dikkat çekti. Bu yanıtı; “Kendi geleceğim için daha fazla yatırım yapmak isterim (yüzde 29)”, “Gelecek için kaygılanmak yerine, anın tadını daha fazla çıkarmak isterim (yüzde 28)”, “İşimde daha önemli pozisyonlara gelmek isterim (yüzde 26)” ve “Emekliliğim için daha fazla yatırım yapmak isterim (yüzde 24)” yanıtları izledi.

Türk insanı 10 yıl sonra en çok, çocuklarının geleceğini garanti altına almak istiyor

Araştırmanın, 10 yıl sonra mutlaka yapmış olmak istedikleriniz kısmının önem sıralamasında ise, yüzde 67 ile yine açık ara, “Çocuklarımın geleceğini garanti altına almalıyım” yanıtı çıktı. Bu oranın, yanıt verenler arasında hiçbir özel sigortası olmayan kesimde yüzde 77’ye, çocuk sahibi olanlarda ise yüzde 79’a çıkması dikkat çekti. Bu yanıtı, “Mutlaka emekli olmalıyım (yüzde 36)”, “Dünyayı gezmeliyim (yüzde 32)”,“Daha fazla tatil yapmalıyım (yüzde 27)”, “Çalıştığım alanda gerçekleştirdiğim projelerle ünlü olmalıyım (yüzde 20)”, “Zengin olmalıyım (yüzde 16)”, “Mutlaka BES ve/veya hayat sigortası yaptırmalıyım (yüzde 15)”, “Ekstrem sporlardan birini yapmalıyım (yüzde 14)”, “Genç ve güzel kalmalıyım/olmalıyım (yüzde 12), “Hobimden para kazanmalıyım (yüzde 11)” yanıtları takip etti.

Araştırmanın, “Mutlaka yapmalıyım!” kısmında, çocukların geleceğinin garanti altına alınması gerekliliği ve dünyayı gezme isteği yanıtlarının eğitim seviyesi arttıkça artması dikkat çekti.

Araştırmada, ülkemizin son 10 yıldaki başarıları da unutulmadı

Araştırmayla ilgili bir açıklama yapan AvivaSA CEO’su Fırat Kuruca, araştırmanın, 10. yıl kutlamaları kapsamında gerçekleştirdikleri projelerden birisi olduğunu vurgulayarak; “Ağustos ayında, Türkiye’nin dijitalleşme, müzik, sinema ve spor alanlarında son 10 yılını incelediğimiz, değerli isimlerin röportajlarıyla zenginleşen video çalışmalarından oluşan bir dijital iletişim çalışması başlatmıştık. Televizyonda ve tüm sosyal medya hesaplarımızda yayımlanan ve yoğun ilgi gören bu projemiz paralelinde, bir de araştırma çalışması yapmaya karar verdik. Araştırmamızda, son 10 yıl için Türk insanının ‘Ah keşke!’ dediği konuları, gelecek 10 yıl için arzu ve isteklerini ve belirlediğimiz 4 alanın akılda kalan sanatçı ve sporcuları ile önemli başarılarını belirlemeyi hedefledik ve oldukça ilginç sonuçlar aldık.” dedi.

Son 10 yılda Tarkan ve şarkıları açık ara önde

Araştırmada, Türkçe pop şarkısı ve şarkıcısı, Türk filmi, Türk dizisi, Türk sinema oyuncusu, Türk tiyatro oyuncusu ve Türk sporcusu gibi konularda, Türk insanının son 10 yıldaki eğilimleri tespit edildi.

Şarkıcı Tarkan, son 10 yılın açık ara en başarılı şarkıcısı çıkarken (yüzde 21), şarkısı Sevdanın Son Vuruşu en başarılı Türkçe pop şarkısı oldu (yüzde 9). Metropollerde yaşayanlarda Tarkan tercihinin yüzde 31’e çıkması dikkat çekti. En başarılı şarkıcı dalında, Tarkan’ı, yüzde 4’er oranla, Sezen Aksu, Demet Akalın ve Sıla izlediler.En başarılı şarkı dalında ise, yüzde 2’şer oranla, yine bir Tarkan şarkısı olan Yolla, Demet Akalın şarkısı Evli Mutlu Çocuklu, Ayla Çelik şarkısı Bağdat, Murat Boz şarkısı Geri Dönüş Olsaikinci sırada çıktılar.

Recep İvedik, Babam ve Oğlum, Kurtlar Vadisi

Araştırmanın en iyi Türk filmi bölümünde, Recep İvedik filmi yüzde 8 ile ilk sırada çıkarken; Babam ve Oğlum (yüzde 7) ve Kurtlar Vadisi (yüzde 3) ile onu takip ettiler. En başarılı filmler sıralamasında, yüzde 2’şer oranla, Dağ, Kemal Sunal filmleri, Düğün Dernek, Arog, Eşkıya ve Fetih 1453 filmleri ilk üçü takip etti. Vizontele, Av Mevsimi, Güneşi Gördüm, Issız Adam, Nefes, Kelebeğin Rüyası ve Hababam Sınıfı yüzde 1’er oranla yer aldılar.

Diriliş Ertuğrul, Kurtlar Vadisi, Aşk-ı Memnu, Ezel

Araştırmanın en iyi Türk dizisi bölümünde ise, Diriliş Ertuğrul dizisi, yüzde 13 ile ilk sırada çıktı. Kurtlar Vadisi (yüzde 11), Aşk-ı Memnu (yüzde 4) ve Ezel (yüzde 4)onu izlediler. Ayrıca, yüzde 3’er oranla, Muhteşem Yüzyıl, Vatanım Sensin, Arka Sokaklar, yüzde 2’şer oranla, Yaprak Dökümü, Söz, İçerde, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz ve yüzde 1’er oranla Behzat Ç., Leyla ile Mecnun, Avrupa Yakası, Seksenler, Öyle Bir Geçer Zaman Ki, Karadayı, Çocuklar Duymasın, Sakarya Fırat araştırmada çıkan diğer diziler oldular.

Kenan İmirzalıoğlu ilk sırada

Araştırmaya katılanlar, son 10 yılın en başarılı sinema oyuncusu alanında, yüzde 11oranla, Kenan İmirzalıoğlu’nu seçtiler. İmirzalıoğlu’nu, Şener Şen (yüzde 5), Necati Şaşmaz (yüzde 4), Şahan Gökbakar (yüzde 4), Haluk Bilginer (yüzde 3), Türkan Şoray(yüzde 3), Cüneyt Arkın (yüzde 2), Engin Altan Düzyatan (yüzde 2), Kıvanç Tatlıtuğ(yüzde 2), Halit Ergenç (yüzde 2), Cem Yılmaz (yüzde 2), Burak Özçivit (yüzde 2) takip ettiler.

Levent Kırca ve Nejat Uygur unutulmadı

Son 10 yılın en başarılı tiyatro oyuncusu alanında ise, Ali Sunal yüzde 5 ile ilk sırada çıktı. Ali Sunal’ı, yüzde 4 ile Levent Kırca, yüzde 3’er oranla Haluk Bilginer ve Nejat Uygur, yüzde 2’şer oranla, Yılmaz Erdoğan, Cem Yılmaz, Ferhan Şensoy, Demet Akbağ, Müjdat Gezen ve yüzde 1’er oranla Genco Erkal, Erdal Beşikçioğlu ve Haldun Dormen izlediler.

Eski milli sporcular hala hafızalarda

Araştırmanın, son 10 yılın en başarılı Türk sporcusu dalında, Barcelona’da oynayan milli futbolcu Arda Turan, yüzde 14 oranla ilk sırada çıktı. Turan’ı, yüzde 9 ile dünya şampiyonu milli motosikletçimiz Kenan Sofuoğlu ve yüzde 3 ile dünya ve olimpiyat şampiyonu eski milli haltercimiz Naim Süleymanoğlu izledi. Eski milli basketbolcumuz Hidayet Türkoğlu ve dünya şampiyonu milli güreşçimiz Rıza Kayaalp, yüzde 2’şer oranla dördüncü sırada yer aldılar.

Son 10 yılın en önemli dijital gelişmesi, akıllı telefon ve tabletler

Araştırmanın, son 10 yılın en önemli dijital gelişmesinin sorgulandığı kısmında ise, akıllı telefon ve tabletler, yüzde 61 ile açık ara birinci sırada çıktı. Akıllı telefon ve tabletleri, yüzde 20 ile sosyal medya, yüzde 6 ile giyilebilir teknoloji, yüzde 5 ile bulut bilişim izledi.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler