1. HABERLER

  2. ŞİRKETLER

  3. Axa Sigorta 5. kez en iyi işveren seçildi

Axa Sigorta 5. kez en iyi işveren seçildi

92 şirket ve 24.000 çalışan arasında gerçekleştirilen araştırmaya göre AXA Sigorta, "500-2000 Çalışan Sayısı Olan İşletmeler" kategorisinde beşinci kez "Türkiye'nin En İyi İşverenleri"nden biri seçildi.

Axa Sigorta 5. kez en iyi işveren seçildi

Axa Sigorta, Great Place to Work Enstitüsü’nün gerçekleştirdiği “Türkiye’nin En İyi İşverenleri” araştırmasına göre 2017 yılında da Türkiye’nin en iyi işverenlerinden biri olarak seçilerek aynı ödülü beşinci kez kazanmış oldu.

Great Place to Work Enstitüsü tarafından her yıl gerçekleştirilen “Türkiye’nin En İyi İşverenleri” araştırmasının 2017 sonuçları açıklandı. 92 şirket ve 24 bin çalışan arasında gerçekleştirilen araştırmaya göre Axa Sigorta, “500-2000 Çalışan Sayısı Olan İşletmeler” kategorisinde beşinci kez “Türkiye’nin En İyi İşverenleri”nden biri seçildi. Her yıl dünya çapında binlerce işyerindeki milyonlarca çalışanın katılımıyla düzenlenen araştırmada, şirket çalışanlarının şirket liderlerine duyduğu güvenin yanı sıra yaptıkları işten ne kadar gurur duydukları ve çalışma ortamındaki uyum ve işbirliği seviyesini de ölçüyor.  

Başarılı ve yenilikçi insan kaynakları uygulamaları ile bunların bir sonucu olan yüksek çalışan memnuniyetinin bu unvanı kendilerine getirdiğini belirten Axa Sigorta CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi Guillaume Lejeune, bu ödülün bir ‘tesadüf’ olmadığını belirtti. Bir işverenin ücretler, yan haklar ve çalışma şartları dışında başka unsurları da göz önünde bulundurması gerektiğini vurgulayan Lejeune, çalışanlara kendilerini ve ihtiyaçlarını ifade etmek için fırsat tanınmasının önemine dikkat çekti: “Çalışma arkadaşlarımız ancak aidiyet hissettikleri ve mutlu oldukları bir iş yerinde fark yaratan işler gerçekleştirebilirler. Global felsefemiz ‘Axa Tutkusu’ doğrultusunda bir ‘Güven ve Başarı Kültürü’ benimsiyoruz ve işlerimizi hep bu yönde şekillendiriyoruz” dedi.

İletişimin tüm kurumsal süreçlerin merkezinde olduğunu ve her seviyede iletişime imkan verecek bir çalışma ortamı sunmaya çalıştıklarını da ekleyen Lejeune, “Bürokrasi ve hiyerarşiyi ortadan kaldıran bir kurum kültürümüz var. Örneğin işe yeni başlayan tüm arkadaşlarımızın oryantasyonları kapsamında kendileriyle şahsen tanışma fırsatı bulduğum kahvaltılar düzenliyoruz. Açık ofislerde çalışıyoruz ve ofislerimizi daha keyifli ve sağlıklı kılmak için projeler gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler