1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AXA Sigorta siber saldırıya uğradı

AXA Sigorta siber saldırıya uğradı

AXA Sigorta müşterisinin kişisel verileri, şirket siber güvenlik ihlali yaşayınca riske girdi.

AXA Sigorta siber saldırıya uğradı

AXA Sigorta müşterisinin kişisel verileri, şirket siber güvenlik ihlali yaşayınca riske girdi.

Veri koruma görevlisi Eric Lelyon, ihlalden etkilenen yaklaşık 5 bin 400 müşteriye gönderdiği e-mail'de ihlalin AXA'nın sağlık portalı kullanan Singapurlu müşterileri etkilediğini söyledi.

ZDNet.com tarafından hazırlanan bir rapora göre, Lelyon, ihlalin kullanıcılar sağlık portalına girdiklerinde tek kullanımlık şifrelerini, iletmek için kullanılmış olan müşterilerin e-posta adreslerini, doğum tarihlerini ve cep telefon numaralarını korumasız bıraktığını söyledi. Kullanıcılar siteye erişebilmek için tek kullanımlık şifreler kullanıyorlardı.

Lelyon, müşterilerin başka hiçbir kişisel verilerinin ele geçirilmediğini ve bu ihlalin "tek başına kimlik hırsızlığı olma ihtimalinin düşük" olduğunu belirtti. Müşterilere, kişisel bilgilerinin geri kalan kısmını almaya yönelik kimlik hırsızlığına karşı dikkatli olmaya çağırdı. 

ZDNet.com'a göre, yaşanan olay oldukça ironik. Çünkü, AXA,  2014 yılında Singapur'da on-line bir risk sigortası hizmeti sundu. Ayrıca, bu yılın başında, AXA Araştırma Fonu, verilerin ve gizliliğin korunması için yeni stratejiler geliştirmeyi amaçlayan bir araştırma programını desteklemek için 1.2 milyon dolarlık bir bağış sözü verdi.

Önceki ve Sonraki Haberler