1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çalışanlar yeni iş ararken nelere dikkat ediyor

Çalışanlar yeni iş ararken nelere dikkat ediyor

Pazara Güven Endeksi Araştırmasına katılanların yüzde 38’i yeni işlerinde en çok yetenek gelişimine önem veriyor.

Çalışanlar yeni iş ararken nelere dikkat ediyor

Uluslararası işe alım ve danışmanlık şirketi PageGroup’un üç aylık periyotlarla yenilediği Pazara Güven Endeksi araştırmasında Türkiye’de çalışanların en çok iş ve özel yaşam dengesine dikkat çektiği gözlemleniyor. Güncel ekonomi algısı ve istihdam pazarı beklentilerini mercek altına alan araştırma yılın her çeyreğinde tekrarlanıyor.

Bu araştırmadan elde edilen çarpıcı sonuçlara göre, Avrupa’da önümüzdeki yıl içinde iş ve özel yaşam dengesinde iyileşme olacağını düşünen ülkelerin başında Türkiye geliyor. Türkiye’den ankete katılanların yüzde 65’i önümüzdeki yıl iş ve özel yaşam dengelerinin daha başarılı olacağını düşünüyor. Bu konuda Avrupa ortalaması ise yüzde 40.

Türkiye’de ekonomik durumun geleceği ile ilgili piyasanın ikiye bölünmüş olduğu gözlemleniyor. Araştırmaya katılanların yüzde 40’ı gelecek altı ay içinde ekonomik atmosferin olumlu yönde seyredeceğini düşünürken yüzde 38’i zayıf olacağını düşünüyor. Diğer yandan Almanya, yüzde 88 ile geleceğe umutla bakarken İtalya’da yüzde 42’lik bir çoğunluk önümüzdeki altı ayın kötü gideceğini öngörüyor.

Güncel ekonomi algısında ise Türkiye’de, çalışanların yüzde 56’sı durumun kötü olduğunu belirtiyor. Almanya, yüzde 90’lık bir oranla ekonominin günümüz koşullarından memnun ülkelerin başında yer alırken Avrupa’nın diğer büyük ülkeleri Türkiye ile fikir birliğinde.

Çalışanlar yeni işlerinden daha çok şey öğrenmek istiyor

Pazara Güven Endeksi Araştırmasına katılanların yüzde 38’i yeni işlerinde en çok yetenek gelişimine önem veriyor. Türkiye’de çalışanların yüzde 84’ü 1 yıl içinde yeteneklerinin gelişeceğini düşünüyor. İtalya’da ise bu oran yüzde 52.

Türkiye’de araştırmaya katılanların yüzde 37’si kariyerlerinin bir sonraki adımlarında yeni beceriler edinmek isterken yüzde 36’sı yeni bir iş ararken en çok iş özel yaşam dengesini önemsiyor. Türkiye’de yeni işlerinde stressiz bir ortam arayanların oranının ise sadece yüzde 2 olması dikkat çekiyor.

İtalya’dan araştırmaya katılanların yüzde 30’u kariyerinde yükselme hedefiyle, yüzde 29’u ise daha iyi bir maaş beklentisi ile yeni bir iş arıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler