1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çin sigortacılık sektörünü yabancı yatırımcıya açıyor

Çin sigortacılık sektörünü yabancı yatırımcıya açıyor

Bu yıl yabancı yatırımlar anlamında olası bir düşüş bekleyen Çin uluslararası yatırımcılar için daha açık bir pazar haline gelmek ve fikir haklarını korumaya dönük adımlar atmak istediğini açıkladı

Çin sigortacılık sektörünü yabancı yatırımcıya açıyor

Bu yıl yabancı yatırımlar anlamında olası bir düşüş bekleyen Çin uluslararası yatırımcılar için daha açık bir pazar haline gelmek ve fikir haklarını korumaya dönük adımlar atmak istediğini açıkladı.

Çin Devlet Konseyinin resmi sitesinde çarşamba günü yayınlanan  açıklamaya göre aralarında yenilenebilir enerjiyle çalışan araç üretimi, gemi tasamı, uçak bakımı ve tren taşımacılığının olduğu çeşitli sektörlerin yabancı yatırımcılara açılacağı belirtildi.

Konseyin açıklamasında bankacılık, sigorta ve güvenlik hizmetlerinin de yabancı yatırımcılara açılacağı ve yakın bir zamanda buna yönelik bir zaman çizelgesinin oluşturulacağı vurgulandı.

Ticaret Bakanlığının salı günü yayınladığı bir rapora göre Ocak-Temmuz döneminde Çin’de gerçekleşen doğrudan yabancı yatırım oranlarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1.2’lik (485.42 yuan/72.66 milyar dolar) bir düşüş söz konusu.

Ülkede faaliyet gösteren yabancı yatırımcılar ve yabancı hükümetler uzun bir süredir Çin pazarına serbestçe erişemediklerinden ve kısıtlayıcı politikalardan şikayet ediyorlardı.

Devlet konseyi aynı zamanda çarşamba günkü açıklamasında yabancı yatırımcıları ilgilendiren bir diğer konu olan fikri mülkiyet hakları konusunda cezai yaptırımları arttırarak uzun süredir bahsettiği iyileştirmeyi yapacağının altını çizdi.

Zira ABD Başkanı Donald Trump Pazartesi günü Çin'ee karşı açılan fikri mülkiyet hırsızlığıyla ilgili bir soruşturma iznini onaylayarak, Pekin yönetimine karşı doğrudan ticaretle ilgili ilk önlemi hayata geçirdi.

Bununla birlikte Devlet Konseyi Çin hükümetin yabancı yatırımcıların elde ettikleri kar ve temettü gibi yatırım kazanımlarını ülkeden çıkarmalarını güvence altına alacak önlemler alacağını ifade etti.

Yabancı yatırım çevreleri Çin’deki sıkı kurallar yüzünde Avrupalı ve Amerikalı şirketlerin ülke dışına nakit akışında sıkıntılar yaşadıklarını dile getiriyorlardı.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler