1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çin'de ilk çeyrek sigorta primleri ve poliçeleri 303 milyar dolara ulaştı

Çin'de ilk çeyrek sigorta primleri ve poliçeleri 303 milyar dolara ulaştı

Çin'in finans sektörünün istikrarını ve uyumunu denetlemekten sorumlu olan Devlet Finansal Düzenleme Kurulu, bu yılın ilk çeyreğine ilişkin yönetim istatistikleri raporunu açıkladı

Çin'de ilk çeyrek sigorta primleri ve poliçeleri 303 milyar dolara ulaştı

Çin'in finans sektörünün istikrarını ve uyumunu denetlemekten sorumlu olan Devlet Finansal Düzenleme Kurulu, bu yılın ilk çeyreğine ilişkin yönetim istatistikleri raporunu açıkladı. Bu çerçevede sigorta primlerindeki ve poliçe sayısındaki artışın özellikle altı çizildi.
Çin'deki sigorta şirketleri, 2024 yılı ilk çeyreğinin sonu itibarıyla 2,2 trilyon yuanlık (303 milyar dolarlık) bir sigorta prim girdisi gösterdiler. Bu tutar, önceki yılın gelirine kıyasla yüzde 5,1 oranında bir artışa denk düşüyor.

Sigorta tazminat talebi ve kâr ödemelerinin toplamı 735,2 milyar yuan (yaklaşık 1 milyar dolar) tutarak yıl bazında yüzde 47,8 oranında bir artış gösterdi. Buna ek olarak, 20,6 milyarlık yeni sigorta poliçesi düzenlendi; bu da geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 30,1'lik artışa denk geliyor.
Yine yılın ilk çeyrek sonu itibarıyla sigorta şirketlerinin toplam varlıkları 32,9 trilyon yuana (4,6 trilyon dolara) ulaştı. Bu, yılın başına göre 1,4 trilyon yuanlık (193 milyar dolarlık) bir artış ile yılın başına kıyasla yüzde 10,4 oranında yükselişi ifade ediyor. Toplam içinde sigorta şirketlerinin mülkleri ve kayıpları ise yüzde 4,4 artışla 2,9 trilyon yuana (400 milyar dolar) ulaştı.


Önceki ve Sonraki Haberler