1. HABERLER

  2. ŞİRKETLER

  3. Doğal felaketler sigortacıların kabusu olacak

Doğal felaketler sigortacıların kabusu olacak

Fitch tarafından yayımlanan rapora göre, ABD’de gerçekleşen kasırgalar ve Meksika depremi, felaketlerden etkilenen alanlardaki piyasada ve genel olarak sigorta fiyatlarında artışa neden olacak.

Doğal felaketler sigortacıların kabusu olacak

Doğal felaketler sigortacıların kabusu olacak. Fitch tarafından yayımlanan rapora göre, ABD’de gerçekleşen kasırgalar ve Meksika depremi, felaketlerden etkilenen alanlardaki piyasada ve genel olarak sigorta fiyatlarında artışa neden olacak.

Fitch raporlarına gore ABD’de gerçekleşen kasırgalar ve Meksika depremi, felaketlerden etkilenen alanlardaki piyasada ve genel olarak sigorta fiyatlarında artışa neden olacak. Ayrıca şirket Londra sigorta pazarındaki şirketlerin 2017 kazançlarının 2016’dan daha düşük olacağını belirti.
 
Londra Lloyd’s Harvey ve Irma kasırgaları sonrası talep edilen zarar tazmini miktarını 4.5 milyar dolar olarak hesaplarken Beazley 2017’deki 3 kasırga sonrası sigortacıların net kazancını 2016 yılı karının ancak yarısına denk gelen 150 milyon dolar olarak hesapladı.
RMS Harvey, Irma ve Maria kasırgalarının neden olduğu sigorta zararını 75 ile 120 milyar dolar arasında öngörüyor.

2017 yılındaki tüm bu kayıplar sigorta sektöründe ağır yaralara yol açarken Londra’lı sigortacılar düşük felaket kayıp oranları sayesinde oldukça karlı bir yıl geçirdiler. Zira Londra Lloyds’sa göre  oranlar son 10 yılın ortalaması olan %8.7’nin dörtte biri değil %1.9 civarındaydı.

Bazı sigorta firmalarının yedek rezervleri devreye sokması 2017 ilk yarı oranını %1.6 seviyelerine kadar düşürdü.

Lancashire, Hiscox ve Beazley’in bu müdahaleleri oranlarını sırasıyla %18, %10 ve %9 oranında azalttı.

Prim oranları özellikle büyük emlak, enerji ve terörizm kapsamında düşüş yaşamakta.

Lloyd’s’un bir kısım ürünlerinde fiyat kayıpları yaşansa da yüksek maliyetler ve pazardaki rekabet fiyatlar üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor ve bu durum bazı firmaları kar payı düşük sektörlerden çıkmasına neden oluyor. 

Lloyd’s sadece Harvey ve Irma kasırgalarından dolayı 4.5 milyar dolar civarında kayba uğrayacağını açıklamıştı. Şirketin bu kasırgalardan dolayı yaptığı ödeme miktarı şu ana kadar 738 milyon dolara ulaşmış durumda.

Son kasırgalardan sonra oluşan bu rakamlardan sonra küresel derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P) Londra Lloyd’s şirketinin genel görünümünü durağandan negatife değiştirdi. Bununla birlikte şirketin mali gücü ve uzun dönem kredibilitesi A+ olarak onaylandı.    

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler