1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Eroğlu: Tazminatlar hakkaniyete uygun olarak verilmeli

Eroğlu: Tazminatlar hakkaniyete uygun olarak verilmeli

Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreteri M. Akif Eroğlu sebepsiz zenginleşmeye neden olan ve aynı zamanda 22 milyon sürücünün maliyetini artıran tazminatların hakkaniyetlere uygun olarak verilmesi gerektiğini söyledi

Eroğlu: Tazminatlar hakkaniyete uygun olarak verilmeli

Türkiye Sigorta Birliği ana sponsorluğunda Hacettepe Üniversitesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanlığı tarafından düzenenen Trafik Kazasına Bağlı Yaralanmalarda Maluliyet ve Bedensel Zararların Tazmini konulu "Maluliyet Bilirkişiliği Kongresi" Ankara'da yapıldı.

Kongreye konuyla ilgili Yargıtay, Sosyal Güvenlik Kurumu, Sağlık Bakanlığı  Daire Başkanları,  adli tıp uzmanları, sigorta şirketi temsilcileri, sigorta ve tazminat alanındaki profesyoneller, avukatlar ve aktüerler ve trafik kazasına bağlı yaralanmalarda maluliyet ve bedensel zararların tazmini değerlendirme süreçlerine dahil olan bilirkişileri katıldı.

 8-10 Mart 2018 tarihlerinde Ankara - The Ankara Hotel’de gerçekleşen Maluliyet Bilirkişiliği Kongresinin açılış konuşmasında Hacettepe Üniversitesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Rıza Tümer "Bu kongre ile   ülkemizde trafik kazasına bağlı yaralanmalarda maluliyet ve tazminat vakalarını değerlendirme sürecine ilişkin durum tespiti yapılması, aksaklıkların ve sorunlu noktaların tespit edilmesi, çözüm önerilerinin ortaya konması ve sahadaki uygulamalara ilişkin ortak bir dil geliştirilmesinin amaçlandığını" ifade etti. Açılış konuşmasında Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreteri M. Akif Eroğlu ise "sigorta sektörü olarak hedeflerinin 22 milyon sürücümüzün almakla mükellef olduğu trafik sigortasını makul fiyatlarla sağlama olduğunu, bu noktada sebepsiz zenginleşmeye neden olan ve aynı zamanda 22 milyon sürücünün maliyetini artıran  tazminatların hakkaniyete uygun olarak verilmesinin gereğinin ve öneminin altını çizerek sektör olarak doğru kişiye doğru tazminatı zamanında ödemek istediklerini, bu konuda karşılaşan sorunlardan önemli  bir tanesinin de maluliyet tazminatlarında ortaya çıktığını bu çerçevede  maluliyet raporlarında kazayla illiyet bağı olmayan hususların yer almaması gerektiğini, 1969 yılı "Çalışma Gücü ve Meslekten Kazanma Güç kaybı" yönetmeliğin güncellenmesini beklediklerini ve tazminat hesaplamasında aktüeryal metodolojiye uygun hesaplama standardının getirilerek yeknesaklık sağlanmasının gereğini ifade etmiştir. 
 
Toplantıda konuşan Yargıtay 17. Hukuk Daire Başkanı A.Şahabettin Sertkaya da "ülkemizdeki trafik kazlarının sayısına bağlı olarak dairelerine binlerce  dosya geldiğini, maluliyet oranı tespitinde yeknesak uygulama olmasının dosyanın sonlandırılması sürecinin hızlandıracağını ifade etti.
 


Önceki ve Sonraki Haberler