1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Fransa'da emeklilik reformuna karşı toplu taşıma grevi büyüyor

Fransa'da emeklilik reformuna karşı toplu taşıma grevi büyüyor

Fransa'nın başkenti Paris, ülkede tartışmalara neden olan emeklilik reformuna karşı büyük toplu taşıma grevine sahne oluyor

Fransa'da emeklilik reformuna karşı toplu taşıma grevi büyüyor

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hükümetinin parlamentodan geçirmeyi planladığı yeni emeklilik reformu sebebiyle metro, banliyö trenleri ve belediye otobüslerinin neredeyse durduğu büyük toplu taşıma grevine sahne oluyor. Son on yılın en büyük grevinde sürücüsüz çalışan metro hatları dışında hizmet verecek birkaç hat iş yavaşlatma uyguluyor.

Paris’te yaşanan toplu ulaşım grevi sadece sürücülerle sınırlı değil. Aynı zamanda toplu ulaşım kurumu RATP’nin yönetim kadrosu da dahil tüm personelini de kapsıyor. Sendikalar katılım oranının metro ve banliyö trenlerinde neredeyse yüzde 100 otobüslerde ise yüzde 60 seviyesinde olduğunu ileri sürüyor.

‘Emeklilik reformu haklarımızı elimizden alıyor’

Yüksek katılımın nedeninde emeklilik reformu bulunuyor. Hükümet, kurumlardaki farklı emeklilik şartlarının tek bir çatı altında toplanması ve tüm çalışanlar için aynı emekli olma şartlarının uygulanmasını hedefliyor. Çalışanlar ise bulundukları kurumların kendilerine sunduğu farklı haklardan feragat etmek istemiyor.

Başbakan Edouard Philippe planladıkları “genel emeklilik sisteminin” özel emeklilik şartları sunan kurumları etkilemeyeceğini belirtiyor. Başbakan, “Bu sistemin uygulamaya sokulması ne şu andaki emeklileri ne de emekliliği yaklaşanları ilgilendiriyor. Ayrıca hali hazırdaki sistemlerde edinilmiş haklar yüzde 100 korunacak. Yeni sistem uygulanmaya sadece 2050’den itibaren başlayacak” diyerek şartların işe başlayacak nesilleri kapsayacağını belirtti.

Fakat 2018’deki toplu ulaşım reformunun ardından tüm özel hakların ellerinden alındığını ileri süren toplu ulaşım çalışanları ve sendikalar ‘son kale’ olarak görülen emeklilik şartlarının kaybedilmemesini istiyor.

Reform konusunda “Halk Müzakereleri” yapılacağı sözünü veren Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise sendika, dernek ve sivil toplum kuruluşları gibi aktörlerle eşgüdümlü hareket edileceğini açıkladı. Fakat bu açıklama sendikaların grev çağrısı yapmasını engellemedi. Başkentte gelecek pazartesiden itibaren avukatlar, yolcu uçağı pilotları ve sağlık çalışanları da protesto gösterileri yapacak. (Euronews)

Önceki ve Sonraki Haberler