1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Halka arzlarda sigorta şartı getirilsin

Halka arzlarda sigorta şartı getirilsin

TSB Başkanı Can Akın Çağlar, Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) istekleri olduğunu, halka açık şirketlerde sigorta şartı aranması gerektiğini söyledi.

Halka arzlarda sigorta şartı getirilsin

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Can Akın Çağlar, Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) istekleri olduğunu, halka açık şirketlerde sigorta şartı aranması gerektiğini söyledi.

Nisan ayında yapılan Genel Kurul’da TSB Başkanlığı’na yeniden seçilen Çağlar, sektördeki gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Hürriyet'te yer alan habere göre Can Akın Çağlar, sigortacılar olarak kamudan talepleri olduğunu belirterek, şu açıklamaları yaptı: “Bir şirket borsaya açılmak istediğinde finansal denetimler, bağımsız denetimler, mali müşavir onayları isteniyor, birçok detay SPK’nın önüne konuyor. Sigorta var mı, diye sorulmuyor. Böyle bir kural da yok. Sigorta varsa, neyi kapsadığı bile belli değil. Ben yatırımcı olarak, o şirketin hissesini satın aldığımda, bir depremde ya da yangında fabrika zarar gördüğünde, benim elimdeki hissenin de anlamı kalmıyor. Mesela, geçenlerde Eureko Sigorta olarak bir olay yaşadık. Bizde sigortalı olan fabrika yangında tamamen yandı; 25 milyon Euro’yu çıkartıp, ödedik. Fakat yangın komşu fabrikayı da etkilemiş ve sigorta yapılırken böyle bir teminat alınmadığı için sigortalı bizden aldığı 25 milyonu, götürüp yandaki fabrikaya verdi ve yılların yatırımı bir anda battı. Bu yatırım halka açık olduğunu düşünün, hissedarların hepsi yatırımlarını kaybetmiş olacaktı.” (Business HT)

Önceki ve Sonraki Haberler