1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. IBS'den Türkiye için siber risk uyarısı

IBS'den Türkiye için siber risk uyarısı

Dünyada siber saldırıların en fazla risk oluşturduğu ilk 10 ülkeden biri Türkiye

IBS'den Türkiye için siber risk uyarısı

International Data Corporation’ına göre 2016 yılında yaklaşık 74 milyar Dolar olan siber güvenlik harcamaları, 2020 yılında yüzde 38’lik artışla 100 milyar Dolar’ın üzerine çıkacak. Dünyada siber saldırıların en fazla risk oluşturduğu ilk 10 ülkeden biri olan Türkiye’de, IBS Sigorta ve Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Murat Çiftçi, özellikle enerji, güç sistemleri ve madencilik endüstrisi için uyarıda bulunuyor.

Dijitalleşme arttıkça, veri güvenliği kavramı da ön plana çıkmaya başladı. ‘Global Riskler Raporu’na göre; 2017 yılında olduğu gibi 2018’de de siber saldırılar ve veri hırsızlığı listenin üst sıralarında yer alacak. Bu risk sebebiyle, etkileri tahmin edilemez boyuta ulaşan siber saldırılar, şirketler ve hükumetler için ana gündem maddesi haline geldi. International Data Corporation’ın araştırmasına göre 2016 yılında 73,7 milyar dolar olan siber güvenlik harcamaları, 2020 yılında yüzde 38’lik artışla 101,6 milyar Dolar’a ulaşacak. Türkiye, dünyada siber saldırıların en fazla risk oluşturduğu ilk on ülke arasında yer alıyor.

Siber risk sigortasının Türkiye’de finansal kurumlar başta olmak üzere veri saklayan, internet sistemleri üzerinden hizmet veren tüm kurumlarda yaygınlaşmaya başladığını belirten IBS Sigorta ve Reasürans Brokerliği Genel Müdürü Murat Çiftçi, özellikle enerji, güç sistemleri ve madencilik endüstrisinin siber tehditlere açık olduğunun altını çizdi. Çiftçi; şu uyarılarda bulundu: “Enerji sektöründeki olası siber olay kaynaklı hasarların çalışanlar/müşterilere ait kişisel verilerin ihlali, veri kaybı, itibar masrafları, IT araştırma/hukuki danışmanlık masrafları, fidye ödemeleri, iş durması ve kar kaybı gibi fiziksel olmayan zararlar ile üretim sistemlerinin durması, ekipmana gelen zararlar, patlama/infilak, bedeni zararlar, uzaktan yönetilen operasyonlara erişimin engellenmesi, kuyu kontrol zararları gibi fiziki sonuçlar doğurabileceğini biliyoruz. Son dönemde yaşanan siber hasarlar çok yüksek IT bütçelerine sahip organizasyonların bile siber saldırıların kurbanı olabileceğini gösteriyor. Sigorta sektörü hem bu alanda geliştirilmiş sigorta ürünleri hem de farklı risk transfer metodları ile kurumlara yüksek teminat bedelleri sunabiliyor.”

Siber tehditlerin yaratacağı zararın boyutlarını tahmin etmenin zor olduğunu vurgulayan Çiftçi, şirketlerin sigortanın kapsamına dair bilgilendirilmesinin ve farkındalığın arttırılmasının önemine değindi

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler