1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 'İşsizlikteki artış endişe verici'

'İşsizlikteki artış endişe verici'

TÜSİAD'dan yapılan açıklamada İstanbul'da uzayan seçim sürecinin bitmesinden memnuniyet duyulduğu ifade edilirken, işsizlik rakamlarının endişe verici olduğu belirtildi

'İşsizlikteki artış endişe verici'

TÜSİAD'dan yapılan açıklamada İstanbul'da uzayan seçim sürecinin bitmesinden memnuniyet duyulduğu ifade edilirken, işsizlik rakamlarının endişe verici olduğu belirtildi. Reform vurgusu yapılan açıklamada yüksek enflasyon ve yüksek dış borcun ekonomide kırılganlıkların devam ettiğini gösterdiği ifade edildi. 

Reform gündemine hızla dönülmesi gerektiği belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

İstanbul’da uzayan seçim sürecinin bitmesinden memnuniyet duyuyor, İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu tebrik ediyoruz. 31 Mart seçimlerinde seçilen tüm belediye başkanlarımıza başarılar diliyoruz.

Seçim sürecinin ardından artık reform gündemimize hızla dönme fırsatımız var. Son dönemde bazı olumlu veriler gözlenmekle beraber talep koşulları halen zayıf seyrediyor. İşsizlikteki artış endişe vericidir. Yüksek enflasyon ve yüksek dış borç ekonomide kırılganlıkların devam ettiğini gösteriyor.

Bu çerçevede, ekonomimizdeki sorunların gerçekçi bir anlayışla tespiti ve bunlara yönelik kalıcı çözümler aciliyetini korumaktadır. Açıklanan tüm plan ve programların bütünlük içerisinde ayrıntılarıyla ve öncelikleriyle kamuoyuyla paylaşılarak zaman kaybetmeksizin uygulamaya geçirilmesi çok faydalı olacaktır.

Eş zamanlı olarak başta hukuk devleti ve özgürlükler olmak üzere, dijital dönüşümden eğitime çok önemli yapısal reform önceliklerimiz bulunuyor.

Uluslararası ilişkilerimizde de ekonomik dengelerimizi sarsabilecek tehditlere karşı gereken tedbirlerin alınmasını ve sorunların diplomasi yoluyla aşılmasını temenni ediyoruz. Ayrıca Avrupa Birliği üyelik sürecimiz çerçevesinde mevcut gümrük birliğinin güncellenmesi de ülkemizin küresel rekabet gücü açısından çok etkili olacaktır.

 

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler