1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kadınlar emeklilik için daha hazırlıksız

Kadınlar emeklilik için daha hazırlıksız

HSBC Grubu’nun; “Emekliliğin Geleceği: Açığı Kapamak” adlı raporuna göre; Türkiye’de kadınlar erkeklere göre emekliliğe finansal olarak daha hazırlıksız

Kadınlar emeklilik için daha hazırlıksız

HSBC Grubu’nun “Emekliliğin Geleceği: Açığı Kapamak” adlı raporu, dünyadaki emeklilik eğilimleri ile ilgili ilginç veriler ortaya koyuyor. Dünya genelinde 16 ülkede 17 binden fazla katılımcının dâhil olduğu araştırmanın sonuçları; Türkiye’de çalışma çağındaki kadınların %42’sinin, erkeklerin ise %35’inin emeklilklikte gıda, ısınma, su gibi temel gereksinimlerini karşılamakta güçlük çekeceğinden endişe ettiğini gösteriyor. Bununla birlikte; Türkiye’de çalışma çağındaki kadınların %47’si, erkeklerin ise %41’i emekliliğinde sağlık hizmeti masraflarını karşılamaya yetecek parası olmayacağından endişe duyuyor.

Türkiye’den çalışma çağındaki bin dört kişinin görüşlerini içeren rapor, Türkiye’de kadınların erkeklere göre emeklilik için daha az hazırlıklı olduğuna işaret ediyor. Raporda; çalışma çağındaki kadınların %46’sının emekliliği için henüz birikim yapmaya başlamadığı veya ne kadar birikim yaptığını bilmediği belirtiliyor. Çalışma çağındaki kadınların %20’si emekliliği için eşine göre daha az birikim yaptığını belirtiyor.

Kadınların dörtte biri çocuk bakımı için işten ayrılıyor

Türkiye’de kadınların çocuk bakımı için kariyerlerine ara verme oranı erkeklere göre halen çok yüksek. Rapora göre; çalışma çağındaki annelerin beşte ikisinden fazlası (%41), babaların ise %1’i doğum iznine ayrılıyor. Bununla birlikte çalışma çağındaki annelerin %25’i çocuklarının bakımı için çalışmayı tamamıyla bırakıyor.

Evcil hayvan harcamaları sağlık birikimine ayrılan miktardan yüksek

Raporda; Türkiye’de çalışma çağındaki bireylerin büyük bir çoğunluğunun olası sağlık giderleri için hazırlık yapmadığı belirtiliyor. Araştırmaya Türkiye’den dahil olan çalışma çağındaki katılımcıların yalnızca %6’sı hastabakıcı ve evde bakım giderleri için birikim yaptığını ifade ediyor. Öte yandan rapor sonuçları; çalışma çağındaki her beş kişiden birinin (%20) evcil hayvan için yaptığı harcamanın emeklilik döneminde oluşabilecek hastabakıcı ve evde bakım giderleri için yaptığı birikimden daha yüksek olduğuna işaret ediyor. Bu davranışın yaş ilerledikçe değiştiğine dikkat çekilen raporda; 65 yaş üstü bireylerin %17’sinin hastabakıcı ve evde bakım giderleri için birikim yaptığı belirtiliyor.

Çalışanlar emeklilikte çocuklarından destek alacağını düşünüyor

Türkiye’de çalışma çağındaki bireylerin üçte ikisinden fazlası (%67) çocuklarının emeklilikte kendilerine destek olacağını öngörüyor. Ancak hali hazırda emekli olan bireylerin bu yöndeki beklentileri karşılanmış görünmüyor. Emekli bireylerin yaklaşık yarısının sosyal güvence kapsamında düzenli geliri bulunuyor ancak yalnızca %9’u çocuklarından finansal destek alıyor. Raporda; Türkiye’de emekli bireylerin %18’inin ev kirası ödediği, %9’unun ise halen konut kredisi ödediği belirtiliyor.

Pratik adımlar

HSBC Grubu’nun “Emekliliğin Geleceği: Açığı Kapamak” raporunda emeklilikteki finansal şartların iyileştirilmesi için atılabilecek beş adım şöyle sıralanıyor:

  • Emekliliğe bakış açınızı yeniden şekillendirin
  • Nasıl bir emeklilik istediğinizi gözünüzde canlandırın
  • Uzmanlara danışın
  • Birikim yönetimi ve planlama
  • Finansal olarak bağımsız olun

Emekliliğiniz ile ilgili planlamaları ötelediğiniz bir dönemde emekliliğe bakış açınızı yeniden şekillendirmeye zaman ayırabilirsiniz. Emekliliği, tutkularınızın peşinden gitmenizi ve yeni maceralara atılmanızı sağlayacak bir fırsat olarak düşünebilirsiniz. Emekliliğinizi en iyi şekilde geçirmek için ileriye dönük planlama yaptığınızdan emin olun.

Nasıl bir emeklilik istediğiniz konusunda düşünün. Seyahat etmek, başka bir yere taşınmak, yeni bir hobi edinmek veya yeni bir iş kurmak gibi farklı seçenekleri değerlendirin. Emeklilik hayatınızın nasıl geçmesini istediğiniz konusunda fikir sahibi olmanız daha iyi bir planlama yapmanızı sağlayacaktır.

Birikim ve yatırım yapma konusunda uzmanlaşmanız gerekmiyor. Profesyonel finansal danışmanlık hizmeti alarak emeklilik planlarınızı ve maliyet hesaplaması yapabilirsiniz. Bu, doğru yaklaşım konusunda karar vermenize yardımcı olacaktır. Soru sormaktan çekinmeyin ve karar vermeden önce her şeyden emin olun.

Rahat bir emeklilik için mali durumunuzu yönetmeniz yeterli olmayabilir. Nerede ve ne kadar birikim yapabileceğinizi planlamanız gerekir. Birikim hesaplaması ve bütçelendirme uygulamaları gibi online araçları kullanarak hayatınızda bugün yapabileceğiniz değişiklikleri belirleyebilir; bu sayede giderlerinizi azaltabilir ve geleceğiniz için daha fazla birikim yapabilirsiniz.

Emekli kadınların eşlerinin gelir veya emekli maaşına bağımlı olma ihtimalleri erkeklere göre daha yüksek. Ayrı bir birikim başlatarak veya kendi yatırımlarınızı yaparak finansal olarak bağımsız olabilirsiniz.

Önceki ve Sonraki Haberler