1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kasko tercihini neler belirliyor

Kasko tercihini neler belirliyor

Kasko seçiminde tüketicilerin öncelik verdiği kriterleri araştıran Unico Sigorta, araştırma sonucunda çarpıcı bilgilere ulaştı. Tüketicilerin kasko tercihinde marka ilk sırada yer alırken , satış kanalının yaygın olması ve fiyat, onu takip etti

Kasko tercihini neler belirliyor

Kasko seçiminde tüketicilerin öncelik verdiği kriterleri araştıran Unico Sigorta, araştırma sonucunda çarpıcı bilgilere ulaştı. Tüketicilerin kasko tercihinde marka ilk sırada yer alırken , satış kanalının yaygın olması ve fiyat, onu takip etti.

Unico Sigorta'nın tüketicilerin kasko satın alma kararları araştırması İstanbul, İzmir, Ankara, Adana ve Samsun’da 25 yaş üstü 500 araç sahibi ile yapıldı. Araştırma sonucunda katılımcılar, kasko seçiminde marka bilinirliği ve markaya olan güvenin en temel kriter olduğunu belirtti. Marka, yüzde 31 ile ürün fiyatlaması, süresi ve teminat kapsamı gibi kriterlerin önüne geçti.

Yaygın satış kanalı ve kolay ulaşılabilir olmak en temel seçim kriterlerinden birisi olarak belirtildi. Acente yaygınlığı ve hizmet kalitesi, dijital satış ve hizmet kanallarının yaygınlaşması bu konudaki beklentileri daha da yukarıya taşıdı. Katılımcılara göre satış kanalı ve kalitesi “marka” faktörünün ardından yüzde 17 ile ikinci sırada yer aldı. Bir diğer önemli etken de fiyatlama olarak ölçümlendi. Kasko fiyatları ve sigorta şirketlerinin yaptığı promosyonlar yüzde 16 ile temel tercih nedenleri arasında yer aldı. Katılımcılar kasko satın alırken özgürlük istediğini belirtti. Dilediği teminatı seçebilme ve kendi ihtiyacına uygun kasko ürününü satın alabilme özgürlüğü yüzde 14 oranında tercih edildi.

“Yenilikçi işleri seviyoruz”

Unico Sigorta Genel Müdürü Cenk Tabakoğlu, yenilikçi işler yapmayı çok sevdiklerini belirtti. Masa başı mühendisliğinden uzak durduklarını sözlerine ekleyen Tabakoğlu, şöyle devam etti: “Bir işe başlamadan önce masa başında kararlar almak yerine pazar araştırması yapmak ve tüketicilere sormanın en güvenilir yöntem olduğunu düşünüyoruz. Yeni kasko ürünümüz UniKasko’yu tasarlarken de böyle yaptık, tüketicilere ihtiyaçlarını sorduk ve neyi farklı yapmamız gerektiğini anladık. UniKasko ‘da bulabileceğiniz tüm yenilikler de bu tüketici ihtiyaçlarına göre tasarlandı.”

Önceki ve Sonraki Haberler