1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kredi ile ev alacaklara ekspertiz ücreti uyarısı

Kredi ile ev alacaklara ekspertiz ücreti uyarısı

Konut alımında kullandırılan kredilerde alınan ekspertiz ücretleri ile ilgili uyarı yapıldı

Kredi ile ev alacaklara ekspertiz ücreti uyarısı

Konut alımında kullandırılan kredilerde alınan ekspertiz ücretleri ile ilgili uyarı yapıldı.

Yeni Şafak'ta yer alan habere yıllardır ev hayali kuran vatandaşın uzun arayışlar sonrasında bütçesine uygun olduğunu düşünerek bulduğu konutun fiyatının yanında tam olarak hesaplanamayan ek ücretler can sıkıyor. Alacağı konutun yüzde 75’i kadar kredi kullanma hakkı olan vatandaşın ortalama 300 bin TL’ye aldığı bir konut için başvurduğu kredi sonrasında kendisine çıkarılan dosya masrafı, sigorta, DASK ücretinin yanı sıra bir de kredinin çıkması için hazırlanan ekspertiz ücreti ile ekstra bankaya ödenecek rakam 3 bin TL’yi buluyor. Şayet eksperin raporunun olumsuz olması halinde ise bankaya haybeye verilen ekspertiz ücreti ile evin yolu tutuluyor.

Eksper ücreti tüketiciye yansıtılmamalı

Bankadan kullandığı kredi ile alacağı paraya yüzde 10 ile 25 arasında faiz ödemeyi kabul eden vatandaştan alınan ekpertiz ücretleri ile ilgili konuşan TÜKODER Başkanı Aziz Koçal, ekspertiz ücretlerinin yüksekliğine dikkat çekerek bankaların eksperlere ödediği ücretini tüketiciye yansıtmaması gerektiğini söyledi.

‘’Faturasını isteyin’’ çağrısı

Konut kredisi kullanan tüketicilerin dikkat etmesi gereken konunun hesaplarından kesilen ekspertiz ücretlerine yönelik alınacak fatura olduğunu belirten Koçal, ‘’Kredi kullanan tüketici ekspertiz ücreti hesabından kesiliyor ise mutlaka faturasını istemeli, Bazen ekspertiz ücretini fazla talep edilebilen kurumlar olabiliyor. Bankalar bu ekspertiz çalışmalarını dışarıdan anlaşmalı oldukları kurumlara yaptırdıkları için onlara yapılan her ödeme karşılığında fatura alıyorlar. Bu faturanın bir fotokopisini bankalar tüketiciye vermek zorunda’’ diye konuştu.

‘’Banka ret ediyorsa tüketici ödememeli’’

Ekspertiz ücretlerinin kredinin olumsuz sonuçlanması halinde geri ödenmemesi ile ilgili de konuşan Koçal, ‘’Bizce doğru değil, Banka burada bir risk alıyor, dolayısı ile ekspertiz yaptırmadan, banka kendi ön araştırma yapıyor, kredisi olumlu olabilecek kişilere bu ekspertizi yaptırıyor. Bazen bankanın beklentisin den farklı bir rapor geliyor ise banka krediyi ret ediyor ise tüketici ekspertiz ücreti ödememeli, ekspertizi talep eden bankalardır’’ dedi.

Hayat sigortası zorunluluğu yok!

Konut yada araç alacak vatandaşların, faiz oranları, geri ödeme şartları, ekspertiz ücretleri, dosya masrafları vb. detayları çok iyi araştırması gerektiğini ısrarla vurgulayan Koçal, tüketicilerin hayat sigortasını mutlaka kredi kullandığı bankadan yaptırmak zorunda olmadığını, ancak bankaların bu konuda zorlama yaptığını, eğer tüketicinin bir sigortacısı var ise hayat sigortasını bu sigortaya yaptırıp bankaya ibraz etmesinin yeterli olduğunu aktardı.

Önceki ve Sonraki Haberler