1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kredi kartı yapılandırmasında kefil gerekiyor mu

Kredi kartı yapılandırmasında kefil gerekiyor mu

Kredi kartlarını yeniden yapılandıran Ziraat Bankası'ndan yapılan açıklamada ‘Birleştiren İhtiyaç Kredisi’ kapsamında kesinlikle kefil istenilmediği belirtildi

Kredi kartı yapılandırmasında kefil gerekiyor mu

Kredi kartlarını yeniden yapılandıran Ziraat Bankası'ndan yapılan açıklamada ‘Birleştiren İhtiyaç Kredisi’ kapsamında kesinlikle kefil istenilmediği belirtildi. Hürriyet'ten Neşe Karanfil'in haberi...

Takibe girilmemesine rağmen ödemelerde düzen olmadığı için kredi verilmiyor mu?

Birleştiren İhtiyaç Kredisi’nin temel amaçlarından biri mevcut geliriyle kredi kartı borçlarını asgari oranla ve asgari oranının altında ödeme zorunda kalan, hatta hiç ödeyemeyen, ödeme güçlüğü çeken vatandaşlarımıza 60 Ay’a kadar aylık taksitle ihtiyaç kredisi vererek sağlıklı finansal  borç yapısına, gelir-gider dengesine kavuşturmaktır. Ülkemiz ekonomik hayatına olumlu katkı sunan, ekonomik yaşam döngüsünü sorunsuz yöneten bireyler olmasını sağlamaktır.

Kredi verirken esas alının kriterler nelerdir?

Müşterilerimiz kredi başvuruları Bankamız mevcut kredi değerlendirme kriterlerinin yanında bu kredi özelinde vatandaşlarımız lehine ek kriterlere göre de değerlendirilmektedir. Her durumda tüm değerlendirme kriterleri yasal mevzuat çerçevesinde yapılmaktadır.

Hayat sigortası isteğe bağlı olmasına rağmen sigorta sisteminin otomatik devreye girdiği iddiaları doğru mu?

Hayat sigortası tüketici kredilerinde isteğe bağlı standart bir üründür.

Kredi başvurusu sırasında kefil istenildiğine ilişkin çok sayıda şikâyet geldi. Kefil isteniyor mu?

Birleştiren İhtiyaç Kredisi kapsamında müşterilerimizden kesinlikle kefil istenmemektedir.

150 lira başvuru ücreti alındığı iddiaları gerçeği yansıtıyor mu?

Müşterilerimizden kesinlikle başvuru ücreti alınmamaktadır. Kredi limiti tahsis edildikten sonra kullandırım aşamasında tüm bankalar tarafından standart olarak alınan kullandırılan kredi tutarı üzerinden kredinin vadesine bakılmaksızın defa’ten/bir defaya mahsus Binde 5 kredi tahsis ücreti alınmaktadır.

Otomatik ödeme talimatı zorunlu tutuluyor mu?

Birleştiren ihtiyaç Kredisinden yararlanan müşterilerin Bankamıza kazandırılması, finansal ihtiyaçlarını Bankamız aracılığı ile karşılaması temel hedefimiz. Müşterilerimizin, bu ürün ile birlikte diğer bankacılık ürün ve hizmetlerimizden faydalanmasını amaçlamaktayız. Bankamız sağlıklı bir finansal yapıya kavuşan müşterimize düzenli ödeme/harcamalarını Bankamızdan yapmasını, varsa otomatik ödeme talimatlarını müşterimizin talebiyle almakta, bu hizmetleri en iyi şekilde yerine getirmektedir.

Diğer bankadan son kredi kartı ekstresi veya kartın kapatıldığına ilişkin belge isteniyor mu?

Müşterilerimizden hiçbir suretle diğer banka yazısı veya mevcut kredi kartına ait dönem ekstreleri istenmemektedir

GELİR BELGESİ GEREK

Emeklilerden sigorta dökümü talep ediliyor mu?

Bu ürün kapsamında talep edilen tek belge gelir belgesidir. Bu uygulama emekliler için de geçerlidir. Maaşını Bankamız aracılığı ile almayan emeklilerin gelirlerini belgeliyor olması gerekmektedir.

Bu iddialara yönelik şubelere bir talimat gönderilmesi düşünülüyor mu?

Bankamız tüm uygulamaları, uygulama değişiklileri, yeni uygulamalar aynı anda istisnasız tüm teşkilatımıza (Genel Müdürlük-Bölge-Şube) duyurulmaktadır. Pazarlama-Satış-Operasyon Birimlerimiz müşteri bazında şikâyetleri müşteri memnuniyeti prensipleri çerçevesinde dikkate almakta, değerlendirmekte, her müşteri ayrı ayrı aranıp düzeltme-bilgilendirme yapılmaktadır. Müşteri memnuniyeti bakımından Ziraat Bankası Türkiye’nin en iyi bankalarından biridir.

Geleceğe yönelik taksitler kapsama girdi ancak daha önce borcunu yapılandıranlar bulunuyor. Bu durumdaki kişiler tekrar kalan taksitleri için başvuru yapabilirler mi?

Birleştiren İhtiyaç Kredisi ürününün konusu tüm kredi kartı borçlarıdır. Kredi kartı üzerinde taksitler ve yapılandırılan borçlar buna dahildir. Kredi kartı üzerinde olmayan borçlar Birleştiren İhtiyaç Kredisi ürünü kapsamında değildir.

Önceki ve Sonraki Haberler