1. HABERLER

  2. ŞİRKETLER

  3. MAPFRE Grubu'ndan çevre için iddialı taahhütler

MAPFRE Grubu'ndan çevre için iddialı taahhütler

Financial Times Stock Exchange (FTSE) 4Good sürdürülebilirlik endeksine 2022’de tekrar dahil olan MAPFRE Grup, endekste sigorta sektörü ortalamasından yüzde 20 daha yüksek bir puan aldı.

MAPFRE Grubu'ndan çevre için iddialı taahhütler

Sigorta şirketleri, finans sektörünün sürdürülebilir dönüşümünde kilit rol üstleniyor. Bu çerçevede MAPFRE, sürdürülebilirlik konusundaki iddialı taahhütlerini artırdı. Grup, son olarak 16 yıl peş peşe yer aldığı FTSE) 4Good sürdürülebilirlik endeksine 2022 yılında yeniden dahil edildi.

Geçtiğimiz ay Net-Sıfır Emisyon Sigorta İttifakı’na (NZIA) katılan MAPFRE Group, önümüzdeki yıllarda kurum genelinde sera gazı emisyonlarını en aza indirerek, karbon dengeleme projeleri üzerinden azaltılamayan artık emisyonların da ortadan kalkmasını sağlayacak. Grup, yakın zamanda 2022-2024 Sürdürülebilirlik Planını da sundu. Plan, 2030’a kadar karbon nötr bir yapıya ulaşma, engelli bireylerin yüzde 3,5’inin iş gücüne dâhil olmasını sağlama, yüzde 100 sürdürülebilir bir tedarikçi ağını yönetme gibi 20’den fazla taahhüt içeriyor.

Yeni hedefler belirledi

MAPFRE, 2022-2024 Sürdürülebilirlik Planı ve 2021-2030 Çevresel Ayak İzi Kurumsal Planı ile düşük karbonlu bir ekonomiye geçişte aktif bir rol üstlenmek üzere yeni hedefler belirledi. Bu bağlamda MAPFRE, karbon ayak izini 2024 yılına kadar 8 ülkede nötr hale getirmeyi taahhüt ediyor. Şirketin ayrıca grup genelindeki karbon ayak izinin de 2030 yılına kadar (2019'a göre) yüzde 50 oranında azaltılarak, grubun tamamına ait kalan karbon ayak izinin nötr hale getirilmesi hedefleniyor.

Enerji şirketlerinin temiz enerjiye geçişine yardımcı olacak

MAPFRE, yeni global stratejisi doğrultusunda gelirinin yüzde 20 ve daha fazlası kömür enerjisine dayalı olan şirketlere yatırım yapmayacak. MAPFRE Sigorta da Türkiye’de enerji sektöründe faaliyet gösteren şirketlere temiz enerjiye geçiş sürecinde yardımcı olmak amacıyla bu taahhüdü yeni anlaşmalarında ve mevcut sözleşmelerinin yenileme aşamasında istisna olarak belirtmeye başladı.

2021'de İspanya ve Portekiz'de karbon nötr hale gelen MAPFRE, bir yılda 351 ton atığı geri dönüştürerek Sıfır Atık Sertifikası almaya hak kazandı. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global tarafından yayımlanan Sürdürülebilirlik Yıllığı 2022’de de yer alan MAPFRE; çevresel, sosyal ve yönetişim konularında en iyi performansı gösteren 27 sigorta şirketinden biri oldu.

Önceki ve Sonraki Haberler