1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Marmara'da deprem riski yüzde 90’ı geçti

Marmara'da deprem riski yüzde 90’ı geçti

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden Profesör Doktor Cenk Yaltırak,Osmangazi Köprüsü’nün olduğu bölgeden başlayıp İmralı Adası’nın kuzeyine uzanan fay hattındaki deprem olasılığının yüzde 90’ı geçmiş olduğunu söyledi

Marmara'da deprem riski yüzde 90’ı geçti

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden Profesör Doktor Cenk Yaltırak, Marmara Denizi’nde gerçekleşmesi beklenen depremle ilgili bilgilerin güncellenmediğini belirterek “Osmangazi Köprüsü’nün olduğu bölgeden başlayıp İmralı Adası’nın kuzeyine uzanan fay hattındaki deprem olasılığı, yüzde 90’ı geçmiş durumda” dedi.

İleri Haber'in yer verdiği haberde Marmara Denizi ve çevresinde etkisini göstermesi beklenen büyük deprem konusunda 2000 yılından bu yana tarihsel depremler ve fay modelleme araştırmaları yürüten isimler arasında yer alan Prof. Dr. Cenk Yaltırak, “Depremin büyüklüğünü belirleyen faktörler, bölgedeki son depremin tarihi, fayın yüzey alanının kilitli olan kesiminin alanı bir de biriken atımdır. Beklenen büyük Marmara depremine yönelik ortaya farklı görüş ve tezler çıkmasının çeşitli nedenleri var. Birçok araştırıcı ilk yayımlandıkları makaledeki veri ve modeli sorgulamıyor. Bu nedenle ellerindeki verileri gözden geçirip çalışmalarını yenilemiyorlar. Anadolu, her yıl 19-20 milimetre, Marmara Denizi’nin altında batıya doğru göç ediyor. Bu göçün kilitlendiği yerde enerji boşalımı yani deprem olacak” diyerek uyarı ve tespitlerde bulundu.

‘FAY KIRILDIĞINDA 7.6 BÜYÜKLÜKTE DEPREM ÜRETECEK’

Depremin şiddeti konusunda tahminde bulunan Prof. Dr. Yıltırak, “Marmara Denizi içinde 240 ile 500 yıl arası kırılmayan dört fay parçası bulunuyor. Bunlardan en riskli olanı ve kırılmasını öngördüğümüz fay hattı Osmangazi Köprüsü’nün olduğu yerden başlayıp, İmralı Adası kuzeyine uzanan 110 kilometrelik hat. Diğer uzmanların belirttiği Çınarcık’tan başlayıp Adalar’ın güneyinden Büyükçekmece açıklarına uzanan fay hattı ile alakası olmayan bir hat. Benim yaptığım modelleme de fay diğer uzmanlarının belirttiği “doğu Marmara çukuru” ortasından Adalar fayının 10 kilometre güneyinden geçiyor. 110 kilometre uzunluğa sahip bu fay kırıldığında 7.6 büyüklükte yıkıcı deprem üretecek” dedi.

‘ENERJİ BİRİKTİREN DÖRT FAY PARÇASI VAR’

Açıklamasına devam eden Yıltırak son olarak, “Fransız ve Türk deprem uzmanlarının genel kanaati, İzmit Körfezi’nden başlayıp Adalar’ın güneyinden İstanbul önlerine, ardından Tekirdağ açıklarından Saros’a uzanan fayın üç parçalı olduğu yönünde. Diğer görüşlere göre Adalar’ın güneyinden geçen hat kırıldığında 7.2 ile 7.4 büyüklüğünde deprem üretecek. Orta ve batı Marmara’daki diğer iki fayın ise 7.2 büyüklükte deprem üretme kapasitesine sahip olduğunu belirtiyorlar. Yaptığım modellemeye göre İstanbul’da büyüklüğü 7.2 ile 7.6 arasında değişen ve şu an enerji biriktiren dört ayrı fay parçası bulunuyor. Bu faylardan biri kırıldıktan sonra bir sonrakinin hemen kırılması veya yüz yıl beklemesi gibi bir mutlak bilgi söz konusu değil. Marmara’da yakın sayacağımız bir zamanda büyüklüğü 7.2 ile 7.6 arasında değişen dört deprem meydana gelebilir. Hatta faylar üçer beşer dakika arayla bile peş peşe kırılabilir. Yani arka arkaya dört büyük deprem bile gerçekleşebilir veya aylar yıllar alabilir” dedi.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler