1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Meksika'da 7.1 büyüklüğünde deprem

Meksika'da 7.1 büyüklüğünde deprem

Meksika'da meydana gelen 7.1 büyüklüğündeki depremde en az 200 kişi hayatını kaybetti

Meksika'da 7.1 büyüklüğünde deprem

Meksika'da meydana gelen 7.1 büyüklüğündeki depremde en az 200 kişi hayatını kaybetti, Çok sayıda kişi de yaralandı. ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), derinliği 50 km olan depremin merkez üssünün başkent Meksiko'dan 120 km uzakta olduğunu açıkladı.

Meksika Devlet Başkanı Enrique Peña Nieto, Meksiko'daki Coapa ilçesinde bir okulun çökmesi sonucu 20'den fazla çocuğun öldüğünü, 30'unun da kaybolduğunu açıkladı. İçişleri Bakanlığı ise önce ölü sayısının en az 250 olduğunu duyurdu, ardından bu sayıyı 216'ya düşürdü.

Meksiko'da 49, kentin güneyindeki Morelos eyaletinde en az 55, Puebla eyaletinde ise en az 32 kişi hayatını kaybetti. Meksiko'da onlarca binanın çöktüğü ve havalimanlarındaki uçuşların durdurulduğu açıklandı.

Başkentteki bazı binalarda yangın çıktığı ve içeride mahsur kalanların olduğu kaydedildi. Binlerce insan telaşla soluğu sokaklarda alırken, başkentin birçok bölgesinde telefon bağlantıları ve elektrikler kesildi. Elektrik ve telefon hatlarının kesildiği bölgelerde yaşayanların sayısı 2 milyon civarında.

CNN'in haberine göre, Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Peña Nieto, durumu değerlendirmek için ülkenin Ulusal Acil Durum Komitesi'ni toplantıya çağırdı.

Meksika'da Eylül ayının başında da 8.1 büyüklüğündeki bir deprem meydana gelmiş, en az 90 kişi ölmüştü.

Salı günkü deprem sırasında ise 1985'te 10 bine yakın insanın ölümüne neden olan büyük depremin 32'inci yıl dönümünde Meksiko'da tatbikatlar düzenleniyordu.

Devlet Başkanı Nieto, televizyonlardan Meksika halkına seslenerek depremden en çok etkilenen bölgelerde acil durum ilan ettiklerini, kurtarma çalışmalarına askerlerin de destek vereceğini duyurdu. Nieto, depremin ardından yardım ekiplerinin bu bölgelere daha kolay ulaşabilmesi için Twitter üzerinden halka cadde ve meydanlardan kaçınma çağrısı yapmıştı.

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler