1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Obamacare'e alternatif sağlık kanunu tasarısı yayınladı

Obamacare'e alternatif sağlık kanunu tasarısı yayınladı

ABD Senatosu Bütçe Komisyonu, haftalardır kapalı kapılar ardında müzakere edilen 142 sayfalık yasa teklifinin metnini yayınladı

Obamacare'e alternatif sağlık kanunu tasarısı yayınladı

ABD'de de Cumhuriyetçi senatörlerin kapalı kapılar ardında üzerinde çalıştıkları ve Eski Başkan Barack Obama'nın yürürlüğe soktuğu Obamacare'in yerine geçmesi planlanan yeni sağlık sigortası tasarısının (AHCA) düzeltilmiş hali yayınlandı. Obama "Eğer hastalanırsanız, yaşlanırsanız veya aile kurarsanız bu tasarı size zarar verecek" dedi.

ABD Senatosu Bütçe Komisyonu, haftalardır kapalı kapılar ardında müzakere edilen 142 sayfalık yasa teklifinin metnini yayınladı.

Eski Başkan Obama'nın halk arasında kendi adıyla anılan Düşük Maliyetli Sağlık Sigortası Yasası'na (Obamacare) alternatif olarak hazırlanan yasa teklifi, Temsilciler Meclisi'nden mayıs başında geçen Amerikan Sağlık Hizmetleri Yasası (AHCA) tasarısına kıyasla bazı değişiklikler içerse de temel özelliklerini koruyor.

Devlet desteği ciddi oranda azalacak 

Bu değişiklikler, Obamacare kapsamında yoksul Amerikalılara, kronik sağlık sorunları olanlara, hamilelere ve çocuklara sağlanan devlet desteğinin (Medicaid) ve vergi kredilerinin, AHCA'ye göre daha kademeli sonlandırılmasını öngörüyor.

Ülkede Medicaid programından yararlanan kişi sayısının 70 milyona yakın olduğu tahmin ediliyor.

Öte yandan, Senato'nun sağlık tasarısı tıpkı AHCA gibi eyaletlere Obamacare'in getirdiği kısıtlamalardan muaf tutulma imkanı tanıyor.

Tasarı sigortasızların sayısını arttıracak

Bu madde çerçevesinde acil bakım, psikolojik yardım, hamilelik ve doğum gibi bazı tedavi hizmetlerinin genel sağlık sigortası kapsamından çıkarılmasının mümkün olacağı belirtiliyor.

Tasarı, ayrıca Obamacare kapsamında zenginlere uygulanması öngörülen vergi artışlarının iptal edilmesini içeriyor.

Senato Genel Kurulu'nda ne zaman oylanacağı henüz bilinmeyen sağlık sigortası tasarısının kabul edilmesi için en az 51 oya ihtiyacı olacak. Senatodaki 100 sandalyeden 52'si ile çoğunluğu elinde tutan Cumhuriyetçilerin tasarıya desteği ne kadar Amerikalının sigortasız kalmasına yol açacağına bağlı olabilir.

Kongre Bütçe Ofisi'nin (CBO) yeni sağlık sigortası tasarısı hakkında yapacağı analizler, bu soruya ışık tutacak. Söz konusu analizleri içeren CBO raporunun haftaya yayınlanması bekleniyor. Senata'daki Çoğunluk Lideri  Mitch McConnell  2 hafta içinde tasarıyı Senato'dan geçirmeyi umduklarını söyledi.(Sputnik)

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler