1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Otomatik katılım faizsiz fonlara talebi artırdı

Otomatik katılım faizsiz fonlara talebi artırdı

Otomatik katılım sistemi faizsiz fonlara ivme kazandırdı

Otomatik katılım faizsiz fonlara talebi artırdı

Otomatik katılım sistemi faizsiz fonlara ivme kazandırdı

31 Mayıs 2017 Emeklilik Gözetim Merkezi verilerine göre OKS katılımcılarının yaklaşık yüzde 61,84’ünün faizsiz fonları tercih ettiği, 442 milyon lira civarındaki toplam sektör fon büyüklüğünün 273 milyon lirasının faizsiz fonlarda olduğu görüldü.

Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Özgür Obalı, yaptığı açıklamada Otomatik Katılım sistemindeki faizsiz fonlara olan talebin umut verici olduğunu belirterek, Türkiye’deki katılım sigortacılığı uygulamalarının son yıllarda önemli bir ivme kazandığını söyledi.

Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Özgür Obalı, Bireysel Emeklilik Sistemi’nde faiz hassasiyeti olan bireyler için de kurgulanmış fonlar olduğunu hatırlatarak, OKS ile birlikte bu fonların ivme kazandığını bu durumun da katılım sigortacılığı açısından olumlu bir gelişme olduğunu söyledi. Obalı, sözlerine şöyle devam etti: “Ülkemizdeki katılım sigortacılığı uygulamaları son yıllarda önemli bir ivme kazandı. Vakıf Emeklilik ile birlikte 8 farklı sigorta şirketi katılım ürünleri sunuyor. Ayrıca yerli ve yabancı birçok yatırımcı da katılım sigortacılığının Türkiye’deki gelişimini ilgiyle gözlemliyor. Günden güne büyüyen ve derinleşen Bireysel Emeklilik Sistemi’nde faizsiz katılım fonlarının büyüklüğü 4 milyar 594 milyon TL’dir. Katılım fonları, 68 milyar 899 milyon TL’ye ulaşan toplam emeklilik fon büyüklüğünün yaklaşık %6,67’sini oluşturuyor. Otomatik katılım sistemindeki faizsiz fonlara talep, hem faizsiz fonlar özelinde hem faizsiz finansal sistem açısından da umut verici bir tablodur.”

Önceki ve Sonraki Haberler