1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Otomatik katılımda kritik dönemeç sıkıntılı olacak

Otomatik katılımda kritik dönemeç sıkıntılı olacak

Otomatik Katılım Sistemi’nde (OKS) son dönemece giriliyor. 1 Temmuz’dan itibaren 10 ile 49 arasında çalışanı olan iş yerlerinin sisteme dahil olmaları gerekiyor.

Otomatik katılımda kritik dönemeç sıkıntılı olacak

Otomatik Katılım Sistemi’nde (OKS) son dönemece giriliyor. 1 Temmuz’dan itibaren 10 ile 49 arasında çalışanı olan iş yerlerinin sisteme dahil olmaları gerekiyor.

Milliyet'ten Kadife Şahin'in haberine göre sisteme dahil edilmesi beklenen çalışan sayısı 4 milyon 133 bin 506 kişi. Bu çalışanların çalıştığı şirket sayısı ise 212 bin 517. Ancak sigorta sektörü, çoğu küçük KOBİ olan bu iş yerlerinin sisteme dahil olmalarında bazı sıkıntıların olabileceğini ifade ediyor.

Şirketlerin çok küçük olmaları nedeniyle karşılarında konuyu anlatacakları muhatap bulamadıklarını söyleyen Garanti Emeklilik Genel Müdürü Burak Ali Göçer, bu nedenle sisteme sağlıklı girişlerin olmasından kuşkulu olduklarını söyledi.

‘Bize danışabilirler’

Sigorta sektörü olarak, OKS’nin Türkiye’de tasarruf bilincinin gelişmesi ve tasarrufların büyümesine yapacağı etkiye inandıklarını, sistemin gelişmesini ülke geleceği açısından bir fırsat olarak gördüklerini ifade eden Göçer, şunları söyledi:

“Sistemi  sahipleniyoruz. Sağlıklı bir şekilde girişlerin olması için her türlü bilgilendirmeyi yapıyoruz. Ancak karşımızda çok fazla muhatap bulamıyoruz, çünkü şirketler küçük olduğu için insan kaynakları veya başka bir sorumlu yok.”

Pratikte bilgilendirme imkanları bulunmadığını ifade eden Göçer, şöyle konuştu:

“Büyük şirketlerde işyerlerine giderek sistem hakkında bilgilendirme yapabiliyorduk. Küçüklerde bu imkan yok. Ancak buna rağmen bilgilendirme için bütün kanalları deniyoruz. Bilgilendirmeleri banka kanalıyla, SMS, e-mail, internet ve reklam yoluyla yapıyoruz.”

Sisteme 1 Temmuz itibaren katılması gereken iş yerlerinin kendilerine danışabileceklerini ifade eden Göçer, iş yerlerinin sisteme dahil olmamaları halinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca her bir ihlal için 100 Türk Lirası idari para cezasıyla karşı karşıya kalacaklarını söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler