1. HABERLER

  2. İŞ DÜNYASI

  3. QNB Finansbank kadın girişimciler için 50 milyon dolar kaynak sağladı

QNB Finansbank kadın girişimciler için 50 milyon dolar kaynak sağladı

QNB Finansbank, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın kadın girişimcilere destek programı kapsamında 50 milyon dolara kadar kaynak sağladı.

QNB Finansbank kadın girişimciler için 50 milyon dolar kaynak sağladı

QNB Finansbank, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD-European Bank for Reconstruction and Development) kadın girişimcilere destek programı kapsamında toplam 50 milyon dolar iki yıl vadeli kaynak sağladı. Kaynak, sahibi veya yöneticisi kadın olan işletmelere kullandırılacak.

Program kapsamına ek olarak QNB Finansbank, bu işletmelere, geliştirecekleri kapsayıcı ürün ve hizmetlere yönelik teknik danışmanlık için Avrupa Birliği’nden (AB) hibe fon sağlama imkanına da sahip olacak. Konu hakkında değerlendirmede bulunan QNB Finansbank Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Yeliz Ataay Arıkök, “QNB Finansbank olarak sürdürülebilir ekonomik kalkınmada kadınların iş hayatına katılımının öneminin büyük olduğuna inanıyor gerek banka içi uygulamalarımızda gerekse sunduğumuz ürün ve hizmetlerimizde toplumsal cinsiyet eşitliğinin desteklenmesi perspektifi ile hareket ediyoruz. Kadın girişimcilerin güçlendirilmesi sürdürülebilirlik stratejimizin ana hedeflerinden biri. EBRD’den sağladığımız bu yeni kaynak ile işletme sahibi kadınlarımızı desteklemeye devam ederken Türkiye’nin sürdürülebilir büyümesine katkı sağlamaktan ötürü mutluluk duyuyoruz,” dedi.

2014 yılında EBRD’nin 300 milyon euro tutarındaki Kadın Girişimcilik Programı kapsamında sağladığı kaynakların kullandırımını en hızlı gerçekleştiren ve 2017 yılında da ikinci kredi dilimine hak kazanan ilk Türk bankası olan QNB Finansbank’ın yeni yapılan anlaşmayla beraber kapsayıcı sürdürülebilir büyümeyi destek için sağlayacağı toplam fon miktarı 150 milyon dolara ulaşacak.

Önceki ve Sonraki Haberler