1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ren Nehri kıyısında taşkın nöbeti

Ren Nehri kıyısında taşkın nöbeti

Almanya’da aşırı yağışlar nedeniyle Ren Nehri’nin su seviyesinin kritik seviyeye ulaştı

Ren Nehri kıyısında taşkın nöbeti

Almanya’da aşırı yağışlar nedeniyle Ren Nehri’nin su seviyesinin kritik seviyeye ulaştı. Bunun üzerine nehrin kıyısında iş yeri olan Türk esnaf, sel nöbeti tutmaya başladı.

Hürriyet'te yer alan habere göre Ren Nehri’nin su seviyesinin 8 metre 78 santimetreye ulaşması Köln, Düsseldorf ve Bonn başta olmak üzere nehre kıyısı bulunan kentlerde yaşayanları endişelendiriyor.

Köln’de Ren Nehri kıyısındaki Löwenbrau adlı otel ve restoranın sahibi iş adamı Fazıl Bay, 1993 ve 1995’te iş yerlerini iki kez su bastığını, yine bir baskın olması endişesiyle tüm esnafın nehir kıyısında sel nöbeti tuttuğunu söyledi.

‘Su seviyesi kritik noktada’

İş yerinin nehir kıyısında olduğunu belirten Bay, şöyle dedi:
“Nehir, 9.98 metre sınırını aşınca iş yerlerimizi su basıyor. 1993’te su basmıştı ve suyun yüksekliği 10 metre 61 santimetreye çıkmıştı. Bir de 13 ay sonra, yani 1995 yılının ilk ayında bastı, 10 metre 69 santimetreye yükselmişti. Ondan sonra da birkaç kez tehlike geçirdik ama su basmadı. Şu anda su seviyesi kritik bir noktada, basıp basmayacağını bilmiyoruz ancak hazırlıklı şekilde bekliyoruz.”

‘Zararı kimse karşılamadı’

“Geçmiş yıllarda nehrin yükselmesiyle iki kez su baskınına maruz kaldık ve oluşan zarar ne devlet ne de sigorta şirketleri tarafından karşılandı. Öğrendik ki bu tür doğal afetlerde kimse bize destek olmuyor. Kendi imkanlarımızla işin içinden çıkmaya çalışıyoruz.” 
Suyun saat başı 2 santimetre yükselmesi nedeniyle endişeli günler geçirdiklerini söyleyen Bay, bir süre yağış olmaması ve nehrin su seviyesinin düşmesini ümit ettiklerini sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler