1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. SGK'dan 6 puanlık indirim uyarısı

SGK'dan 6 puanlık indirim uyarısı

Sosyal Güvenlik Kurumu Düzce İl Müdürü Necmi Köroğlu, ilave altı puanlık indirimden yararlanma süresinin uzatıldığını açıkladı

SGK'dan 6 puanlık indirim uyarısı

Sosyal Güvenlik Kurumu Düzce İl Müdürü Necmi Köroğlu, ilave altı puanlık indirimden yararlanma süresinin uzatıldığını açıkladı. Köroğlu,  Ziraat Bankası ile SGK arasında Bağ-Kur borçluları için imzalanan protokolün ayrıntılarını da  paylaştı.

Milliyet'te yer alan habere göre Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Düzce Müdürü Necmi Köroğlu, ilave altı puanlık indirim kapsamında 30 Mayıs 2013 tarihli kararnamede belirtilen illerde faaliyet gösteren iş yerlerinin indirimden yararlanma süresinin bir yıl uzatıldığını duyurdu.

Köroğlu, ilave altı puanlık indirimin uygulanacağı iller ve uygulama süresinin 30 Mayıs 2013 tarihli Bakanlar Kurulu kararında açıklandığını hatırlatırken, söz konusu kararda 31 Aralık 2017 olarak belirlenen indirimden yararlanma süresinin 10 Şubat 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla bir yıl uzatıldığını bildirdi.
Bakanlar Kurulu kararının Ekli (I) sayılı listesinde yer alan Düzce’de de faaliyet gösteren işyerlerinin indirimden yararlanacağını açıklayan Köroğlu, “işverenlerin belirtilen şartları sağlamaları kaydıyla 31 Aralık 2018 tarihine kadar 5510 sayılı Kanunun 81’ inci maddesinin ikinci fıkrası uyarınca ilave altı puanlık indirimden yararlanması mümkün bulunmaktadır" dedi.

Altı puanlık indirim nedir?
Sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksi düşük olan illerde üretim ve istihdamı artırmak amacıyla, 29/5/2013 tarihli ve 28661 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6486 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’la 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 81’inci maddesine eklenen fıkra ile, 1 Ocak 2013 tarihinden geçerli olmak üzere on ve üzerinde sigortalı çalıştıran işyerlerinin, 5 puanlık sigorta primi Hazine desteğine ilave olarak prime esas kazanç alt sınırı üzerinden 6 puana kadar ilave prim indiriminden yararlandırma, sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksini dikkate almak suretiyle ilave puan uygulanacak illeri ve uygulama süresini belirleme konusunda Bakanlar Kurulu’na yetki verilmişti.

Bağ-Kurlulara müjde!
Köroğlu ayrıca, Ziraat Bankası ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Sosyal Güvenlik Kurumu arasında, Bağ-Kur kapsamında yaşlılık aylığı bağlanacak sigortalıların birikmiş sigorta prim borçlarının Ziraat Bankası kanalıyla kredilendirilerek ödenmesine yönelik imzalanan protokol ile ilgili de bir açıklama yaptı.
Banka ile yapılan protokol ile 4(b) kapsamında olup, sigorta prim borcundan dolayı emekli olamayan kendi nam ve hesabına çalışan esnaf, sanatkâr ve çiftçilere herhangi bir teminat göstermeden kredi kullanmak suretiyle emekli olma imkanı getirildiğini bildiren Köroğlu, “Bu imkandan yararlanmak isteyen sigortalılarımız başvurularını öncelikle Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerine yapacaklar, Kurumdan alacakları sigorta prim borcunu peşin ödemesi halinde emekli olabileceklerine ilişkin yazı ile birlikte T.C. Ziraat Bankası şubelerine müracaat edeceklerdir. Kredi kullanarak sigorta prim borcunu ödeyen sigortalılarımıza emekli aylıkları bağlanacak olup, sigortalımızın bankadan kullanmış olduğu kredi borcu emekli aylığından taksitler halinde tahsil edilecektir. Sigortalılar, 1 Mart 2018 tarihinden 31 Mayıs 2018 tarihine kadar bankadan aylık 1,28 faiz oranı ile 48 ay vade ile kredi kullanabileceklerdir” şeklinde açıklamada bulundu.

Köroğlu ayrıca birikmiş sigorta prim borcunu ödemesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, hizmet borçlanması (doğum ve askerlik vb.) yapılması suretiyle yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, durdurulan hizmet sürelerinin ihya edilmesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalıların Bankadan kredi kullanmak suretiyle borçlarını ödeyebileceklerini bildirdi.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler