1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sigorta sektöründe cesur olan kazanacak

Sigorta sektöründe cesur olan kazanacak

KPMG ve Harvey Nash’in küresel 160 sigorta şirketi BT yöneticisiyle yaptığı araştırma sigorta sektöründeki acil dönüşüm ihtiyacını ortaya koyuyor

Sigorta sektöründe cesur olan kazanacak

Dijital devrimin tehdit ettiği sektörlerden biri de sigortacılık. Dünyada sigorta sektörünün önde gelen şirketleri ana sistemlerini ve BT varlıklarını dönüştürmek dahil olmak üzere ticari faaliyetlerini dijital dünyaya adapte etmek için yoğun çaba gösteriyor. KPMG ve Harvey Nash’in ortak araştırmasından çıkan sonucu değerlendiren KPMG Türkiye Finansal Hizmetler Sektör Lideri Sinem Cantürk’e göre artık sigorta şirketlerinin ve CIO’larının dönüşümü gerçekleştirmek için cesur olma vakti geldi.

KPMG ve Harvey Nash’in küresel 160 sigorta şirketi BT yöneticisiyle yaptığı araştırma sigorta sektöründeki acil dönüşüm ihtiyacını ortaya koydu. Araştırmanın bulgularına göre dünyada giderek artan rekabet ve düşük faiz oranları sigorta sektöründeki masraf ve marjları zorluyor. Düzenlemelerdeki değişiklikler karışıklığı ve maruz kalınan riski arttırıyor. Müşterilerin beklenti ve tercihleri hızla değişiyor. Bu kırılmayla birlikte gelen fırsattan yararlanan Fintech ve Insurtech şirketleri, geleneksel sigorta şirketlerinin pazardaki payını zorluyor. Sigorta sektörünün dijital dönüşümle imtihanını araştıran anketten çıkan üç kritik başlık değişimin formülünü ortaya koyuyor; hız, çeviklik, esneklik.

KPMG Türkiye Finansal Sektörler Hizmeti Lideri Sinem Cantürk araştırmanın sonuçlarını değerlendirdi. Cantürk, “Dünyada çoğu sigorta şirketi, karmaşık BT varlıklarının ticari faaliyetlerini dijital dünya ile rekabet edebilecek şekilde dönüştürebilme becerilerini kısıtladığı gerçeğinin farkında” dedi. Cantürk, şöyle devam etti:

“Büyük çaplı şirketler, ciddi bir inorganik büyüme sürecinden geçti ve ticari faaliyetlerini, iş dünyasının yeni dijital ihtiyaçlarını karşılamak için karmaşık, eski uygulama ve sistemlerle yürütüyor. Rekabet ve dijital devrim, sigorta şirketlerini daha hızlı ve çevik olmaya itiyor. Birçok şirket, BT işletme modellerini gözden geçirmeye başladı. Hizmet sunum ve kapasitelerinin çevikliğine ve hızlı yanıt vermesine odaklandılar. Araştırmaya göre 10 CIO’dan 7’si BT fonksiyonunda çevik hareket imkanı veren sistemlere geçtiklerini söylüyor. Ankete katılanların dörtte biri çeviklik ve hızlı yanıt verme becerilerini artıracak stratejik ortaklık arayışı içinde olduklarını belirtiyor. Bunlar bize dünyada sigorta şirketlerinin BT varlıklarını dönüştürmek için önemli değişim programları uyguladığını gösteriyor.”

Sigorta sektöründeki dijital dönüşümün baştan sona bir entegre yatırım olduğunu ve uygulamada zorluklar yaşandığını belirten Cantürk, şunları söyledi:

“Hızlı, çevik ve esnek sistem zaman zaman gelenekçi bakış açıları ve çalışma şekilleriyle çelişebiliyor. İşletme ve BT çalışanlarının birlikte ilerlemesi için yeni yollar gerekebiliyor. Bazı sigorta şirketlerinde CIO’lar ve BT ekibinin yönettiği dönüşümlerde başarılı gelişmeler kaydediliyor ki bunların işletme faaliyetlerinin dayandığı temelleri sil baştan oluşturduğunu görüyoruz. Cesaret burada başlıyor.”

sinem_canturk.jpgCIO ve BT liderlerine bağlı

Cantürk, sigorta sektöründe dönüşüm için atılacak adımlar konusunda şu değerlendirmeyi yaptı:

-Sigorta sektöründeki BT dönüşüm ihtiyacı oldukça net. Daha çevik ve esnek yapıdaki bir BT ortamı isteği yüksek. Cesur davranmaya istekli CIO’lar ve sigorta şirketleri başarılı olacak.

-CIO’lar ve BT liderlerinin, şirketlerine hız, çeviklik ve esneklik sağlamak için hedeflerini belirlerken ve uygularken daha cesur olmaları gereken bir dönemdeyiz. Temel bir dönüşüm için stratejik olanla fonksiyonel olanın nasıl bir araya getirileceği sorusunun yanıtı, başarının anahtarı. İşbirliğine dayalı ortaklıklar da gerekiyorsa gündeme alınmalı.

-Dijital iş gücü yani robotik süreç otomasyonu ve bilişsel otomasyon, sigorta şirketlerinin teknoloji araçları arasında yerini almaya başlıyor, düşük maliyetlerle kalite ve duyarlılığı artıracak yollar sunuyor.

-Mesela, büyük bir hayat sigortası şirketi iş gücünü dijitalleştirme fırsatlarını belirlemek için Robotik Süreç Otomasyonu Mükemmellik Merkezi kurdu. Küresel bir mal ve kaza sigortası şirketi, süreçlerini düzenlemek için bilişsel beceriler entegre ediyor. Bir başkası iK fonksiyonu için otomasyon fırsatı yaratarak bu programı çekirdek sigorta operasyonlarını kapsayacak şekilde genişletiyor.

-Lider sigorta şirketleriyle yaptığımız çalışma, CIO’lar ve BT liderlerinin dönüşüm çabalarını artırmak ve büyümeyi destekleyen bir teknoloji sunmak için daha aktif ve kararlı olması gerektiğini söylüyor.

-BT karmaşıklığını azaltmak, sistem ve süreçleri kolaylaştımak, erişilebilirliği ve çevikliği artırmak gerekiyor. Müşteri verilerini de kapsayan sistem ve süreçler de buna dahil edilmeli.

Önceki ve Sonraki Haberler