1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. "Sigorta şirketleri bazı branşlardan çekilebilir"

"Sigorta şirketleri bazı branşlardan çekilebilir"

Kasko ve zorunlu trafik sigortası primlerindeki yüksek artışlar sektörde sıkıntı olmaya devam ediyor. Monopoli Sigorta Kurucu Ortağı ve CEO’su Erol Esentürk sigorta şirketlerinin bazı branşlardan çekilebileceğini söylüyor.

"Sigorta şirketleri bazı branşlardan çekilebilir"

Ekonomik koşullar ve araç fiyatlarındaki artış, enflasyon, döviz kuru ve hasar maliyetleri sigorta sektörü ve dolayısıyla vatandaş için zorlu bir sürece neden oldu. Araç sahipleri kasko ve trafik sigortası yaptıracak şirket bulmakta zorlanırken, yüksek maliyetler sigorta şirketlerini de bu branşlardan uzak durmasına neden oluyor.

Sektörün önde gelen aracılık hizmetleri şirketi Monopoli Sigorta Kurucu Ortağı ve CEO’su Erol Esentürk konuyla ilgili olarak “Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından Trafik sigortası fiyatlarında artırıma gidildi ve yeni düzenleme resmi gazetede geçen hafta yayınlandı. Zorunlu trafik sigortası azami prim oranlarında artış öngörülürken, hasarsızlık prim indirim oranları ise düşürüldü. Aylık yüzde 2.25 oranında artırılmakta olan trafik sigortası primleri 1 Eylül’den itibaren aylık yüzde 4.75 oranında artacak. Eylül ayında ayrıca yüzde 20 ilave zam yapılacak. Yeni düzenleme ile bir değişiklik daha yapıldı; ilk kez özel-tüzel araç, yani özel-araç şirket aracı ayrımına gidildi ve buna göre de prim artırım oranları belirlendi” dedi.

Hasar ödemelerinin ise hasar frekansındaki ve enflasyondaki artışın yanında döviz kurlarındaki artıştan doğrudan etkilendiğini ekleyen Erol Esentürk; "Hasar ödemesi tüm artış oranlarının üzerinde gerçekleşiyor. Birçok sebep bozulan hasar prim dengesinin telafi edilememesine ve sigorta şirketlerinin sermayelerinin baskı altında kalmasına sebep olmaktadır" diye belirtti.

Sorunu acenteler açısından değerlendiren Erol Esentürk: “Sigorta şirketlerimizin içerisinde bulunduğu zor koşullara acenteler tarafından bakacak olursak, bu gelişmeler sigorta şirketlerinin bilançolarının gelecek yıllardaki durumunu öngörmemizi zorlaştırıyor. Biz müşterilerimiz için en doğru poliçeyi seçmeyi amaçlıyoruz. Bu nedenle son dönemlerde özellikle bilançosu çok zarar görmemiş ve gerektiğinde sermaye artırımı yapabilecek şirketlere yönelmeye çalışıyoruz. Çünkü sigorta şirketleri oto branşında yaşanılan zararları oto-dışı branşlarda telafi etmeye çalışmakta oldukları için ister istemez bu branşlarda daha tutucu bir sigortacılık anlayışına yönelebiliyorlar. Önümüzdeki dönemlerde bir kısım sigorta şirketleri bazı branşlardan çekilebilir ya da bu branşlara yüksek prim ve muafiyetler getirebilir" diye vurguladı.

Önceki ve Sonraki Haberler