1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sürücüsüz araçlada kişisel sorumluluk sigortasının önemi artacak

Sürücüsüz araçlada kişisel sorumluluk sigortasının önemi artacak

Allianz’ın yayımladığı “Yapay Zekanın Yükselişi: Geleceğe Bakış ve Yükselen Riskler” başlıklı rapora göre, yapay zeka en çok sürücüsüz araçlarda kullanılacak

Sürücüsüz araçlada kişisel sorumluluk sigortasının önemi artacak

Allianz’ın yayımladığı “Yapay Zekanın Yükselişi: Geleceğe Bakış ve Yükselen Riskler” başlıklı rapora göre, yapay zeka en çok sürücüsüz araçlarda kullanılacak.

Sürücüsüz araçların penetrasyon oranının 2030’a kadar yüzde 5’e ulaşması bekleniyor. Buna göre, 2025 ile 2030 arasında bu araçların satışlarında yıllık ortalamayüzde 40’lık büyüme bekleniyor. Sürücüsüz araçların avantajları  arasında trafik kazalarını yüzde 90, CO2 emisyonunun yüzde 60 oranında düşürmesi bulunuyor.

Buna karşın sürücüsüz araçlar bazı riskleri de taşıyor. Allianz’ın raporuna göre, sigorta sektörünün bu yeni risklere adapte olması gerekecek. Raporda “Kişisel sorumluluk sigortasının sürücüsüz araç yolcularının korunması için önemi artacak” deniyor. Çünkü sürücüsüz araçlar, yayaları, kendini ve sürücüleri korumaya çalışırken kimi durumlarda seçim yapması gerecek. Allianz, bunun için yeni sorumluluk sigortalarına ihtiyaç duyulacağını kaydetti.(Insurance Business Mag)

Önceki ve Sonraki Haberler