1. HABERLER

  2. ŞİRKETLER

  3. Sürücüsüz süper otomobiller istiyoruz

Sürücüsüz süper otomobiller istiyoruz

Aksigorta’nın, Ipsos’a CATIBUS (Bilgisayar Destekli Telefon Anketi) yöntemiyle yaptırdığı araştırma, sürücüye gerek bırakmayan üstün özellikli otomobiller istendiğini ortaya koydu.

Sürücüsüz süper otomobiller istiyoruz

Aksigorta’nın, Ipsos’a CATIBUS (Bilgisayar Destekli Telefon Anketi) yöntemiyle yaptırdığı araştırma, sürücüye gerek bırakmayan üstün özellikli otomobiller istendiğini ortaya koydu.

Aksigorta’nın araştırmasına katılanların yüzde 43,1’i aracında etkin yakıt tasarruf modu, yüzde 19,2’si otomatik park etme özelliği olmasını isterken, yüzde 17,1’i kendi kendine gitme (otomatik pilot), yüzde 12,4’ü havada da gidebilme yeteneğine sahip olmasını istiyor.

Etkin tasarruf modu birinci öncelik

Aksigorta’nın 15-60 yaş arası Türkiye temsili 1.200 kişiyle yapılan araştırmasına göre, araştırmaya katılanların yüzde 43,1’inin istediği “Etkin Yakıt Tasarruf Modu” erkekler için daha öncelikli. Kadınların yüzde 39,2’si aracında “Etkin Yakıt Tasarruf Modu”nun bulunmasını isterken, bu oran erkeklerde yüzde 46,8’e yükseliyor.

Kadınlar otomatik park, erkekler otomatik pilot istiyor

Kadınlar için ikinci öncelik “Otomatik Park Etme” özelliği. Araştırmaya katılanların yüzde 19,2’si, erkeklerin yüzde 13,4’ü aracında sürücüye gerek bırakmayan otomatik park etme özelliği olmasını isterken, bu oran kadınlarda 25,1’e yükseliyor.Otomatik pilot, yani kendi kendine gidebilme özelliği de otomobillerde olması istenen özellikler içinde yer alıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 17,1’i aracının otomatik pilot özelliğine sahip olmasını isterken, bu oran kadınlarda yüzde 13,5, erkeklerde ise yüzde 20,6.

Havadan giden otomobiller

Otomobillerde bulunması istenilen bir diğer özellik de “havada gidebilme” özelliği. Aksigorta’nın araştırmasına katılanların yüzde 12’si aracının havadan da gidebilmesini isterken, bu oran erkeklerde yüzde 13,6’ya yükseliyor. Kadınların yüzde 11,6’sı tarafından tercih edilen bu özellik, 15-25 yaş grubunun yüzde 16,7’si tarafından tercih ediliyor.

Otomobiller sık değiştiriliyor

Araştırmaya katılanlara otomobillerini en son ne zaman değiştirdikleri sorulduğunda katılımcıların yüzde 24,2’si 1 yıl ve öncesinde, yüzde 24,3’ü 1-2 yıl, yüzde 16,9’u 2-3 yıl, yüzde 15’i 3-5 yıl önce otomobilini değiştirdiğini belirtti. Aracı 5-10 yıllık olanların oranı yüzde 13,3 iken, 10 yıldan fazla aynı aracı kullananların oranı ise yüzde 3,7.

 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler