1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Swiss Re Grenfell Tower yangınından ders çıkardı

Swiss Re Grenfell Tower yangınından ders çıkardı

Swiss Re yayınladığı bir raporda  Londra'da gerçekleşen Grenfell Tower yangınının, binaların dış yüzeylerinin yanıcı kaplamalarla kaplanmasının tehlikelerini ortaya koyduğunu belirtti.

Swiss Re Grenfell Tower yangınından ders çıkardı

Swiss Re yayınladığı bir raporda  Londra'da gerçekleşen Grenfell Tower yangınının, binaların dış yüzeylerinin yanıcı kaplamalarla kaplanmasının tehlikelerini ortaya koyduğunu belirtti.

Haziran ayında Londra'da meydana gelen Grenfell Tower yangını, hükümetler ve reasürörler için küresel bir endişe haline gelen yüksek binalarda yanıcı dış cephe kaplamalarının tehlikelerini görünür hale getirdi.

Kensington ve Chelsea Kraliyet Belediyesi Grenfell Tower binasının sigortacısı Norveçli Protector Forsikring ASA'a yangının yaklaşık 31.8 milyon dolara maliyetine mal olacağını açıkladı

İsviçre reasürans devi 2012 yılında Dubai'de meydana gelen ve yanıcı dış cephe birleşimlerini içeren yüksek profilli yangın diziliminin reasürans endüstrisini, yaşam kaybına ve felaketin mülke zarar verme ihtimalini içeren büyük ölçekli yangınlara karşı uyarmış olması gerektiğini söyledi.

Herhangi bir yüksek katlı binada en yaygın tehlikeden biri, dikey yangın yayılımı olasılığı olduğunun altını çizen Swiss Re raporunda, "Bu potansiyel, yanıcı maddelerden kaynaklı olan yangının dikey olarak hızla yayılması yangının doğal davranışından kaynaklanmaktadır. Yanıcı kaplama ve arkasındaki yalıtım ve çerçevelemenin yanıcı olması nedeniyle Grenfell'de düşey yangın yayılımı da güçlendi." ifadelerine yer verildi.

120 dairelik 24 katlı Grenfell Tower binasında, sabah erken saatlerinde başlayan yangın binaya hızla yayılmıştı. Trajik ölümlere ve yaralanmalara neden olan yangın binada da önemli hasara neden olmuştu.

Swiss Re, tüm yüksek katlı binaların yanıcı dış duvar montajlarının  değerlendirilmesi konusunda uyarıda bulundu. Yaptığı uyarıda binaların dış cephe kaplamalarının yangın tehlikesine karşı teste tabii tutulmadığı sürece ciddi bir yangın tehlikesi ihtimalinin her zaman olacağını vurguladı.

Raporda ayrıca bu tarz yangınlar sonrası reasürörlerin mülk kaybı, iş kesintisi, hatalı inşaat, yanlış tasarım vb. gibi iddaalarla karşılaşabilecekleri belirtildi.(Reinsurance News)

 

Önceki ve Sonraki Haberler