1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Trafik sigortasında prim üretimi düştü

Trafik sigortasında prim üretimi düştü

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nin verilerine göre haziranda prim üretimi yüzde 24,8 düşüşle 829 milyon lira oldu.

Trafik sigortasında prim üretimi düştü

Dünya Gazetesi'nden Serhat Aligil'in haberine göre tavan fiyat uygulamasının hemen başında sektör temsilcileri özellikle 'zarar' uyarısı yaptı. Sektör temsilcileri, prim üretiminde düşüş ve hasar ödemelerine bağlı olarak yıl sonunda bu branşta 2 milyar lira zarar oluşacağını tahmin ediyor. Uygulamayı hayata geçiren Hazine ise özellikle maliyetlerdeki azalma nedeniyle zarar oluşmayacağını ileri sürüyor. Sektör ile otorite arasında görüşmeler devam ederken, hem yeni uygulamanın yumuşatılması hem trafik sigortası poliçesi düzenlemekten kaçınan şirketlerin yeniden sisteme katılması için çok kaza yapan araçlara yönelik "Riskli Sigortalılar Havuzu" kurulması da gündemde bulunuyor.

Poliçe sayısı yüzde 7,1 arttı

Bu tartışma süreci içinde, tavan fiyat uygulmasının prim üretimi üzerindeki ilk sonuçlarına göz attığımızda dikkat çekici bir azalış olduğunu görüyoruz. Türkiye Sigorta Birliği'nin (TSB) verilerine baktığımızda, zorunlu trafik sigortasında 2016 yılının ilk 3 ayına göre bu yılın ilk 3 ayında yüzde 3,7 artışla 2 milyar 950 milyon lira olan prim üretimi, yılın ilk 5 ayında ise yüzde 8,5 düşüşle 4 milyar 723 milyon lira oldu.

Sonuçlara aylık bazda bakınca düşüşü daha rahat görmek mümkün. 12 Nisan'da başlayan tavan fiyat uygulaması sonrası nisan ayında prim üretimi, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17,9 düşüşle 929 milyon liraya, mayıs ayında ise yüzde 28,6 düşüşle 845 milyon liraya indi. Yine TSB verileri göre trafik sigortasındaki bu durum hayat dışı branşlardaki toplam prim üretimi de etkiliyor. Yılın ilk 3 ayın da geçen yılın ilk 3 ayına göre yüzde 11,7 artışla 10 milyar 759 milyon lira olan toplam prim üretimi, yılın ilk 5 ayında ise yüzde 9,1 artışla 16 milyar 939 milyon lira oldu. Toplam açısından aylık bazdaki artışlar ise nisanda yüzde 6,2, mayısta yüzde 3,3'te kaldı. Öteyandan Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nin anlık verileri, zorunlu trafik sigortasındaki üretim düşüşünün haziranda da sürdüğünü gösteriyor. Haziranda prim üretimi yüzde 24,8 düşüşle 829 milyon lira oldu. Yine SBM'ye göre kesilen poliçe sayısı ilk 6 ayda yüzde 7,1 artışla 10 milyon 185 bine ulaştı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler